Zagreb’ te 2 gün

1
image_2982

superniceivisit ZagrabHırvatistan deyince ilk olarak aklımıza eşsiz Adriyatik sahili, 1000′ den fazla adası, yaz tatili gelmiyor mu?? Geliyor… çünkü muazzam! Ne yalan söyliyeyim bu güzellikler karşısında başkent Zagreb gölge altında kalmıyor değil. Ancak Zagreb öyle hoş bir Avrupa Şehri ki…!  Haksızlık etmemek lazım.

Mini Balkan gezimizde Slovenya’ da Maribor ve Ljubjlana‘ yı gördükten sonra akşam geç vakit Zagreb’ e vardık. Eşyaları otele bıraktığımız gibi doğru şehri keşfetmeye. Gündüz şehirler başka gece ise bambaşka…

Otel seçimi: Hotel Jägerhorn

superniceivisit Zagrab

Otelimiz hemen merkezde Ilıca caddesinin üstündeydi. Burası araç tırafiğine kapalı olduğu için, arabamızla giremedik, birkaç yan sokakta bulunan Otelin özel otoparkına park ettik. Harika bir otel seçmişiz doğrusu: Hotel Jägerhorn tam merkezde, inanılmaz sevimliydi. Ilıca caddesinden bir binanın avlusuna giriliyor. minicik dükkanlar ve masalar var avluda. Avlunun arkası ise şehrin en önemli noktalarından biri olan Tepe. Yani Yukarı Zagreb.  Hemen otelin arkasındaki özel yoldan çıkılabiliyor.

Otelin avlusundan adımımızı dışarı atar atmaz Ilıca Caddesindeyiz.

Ilıca caddesi Zagreb’in ana alışveriş caddesi. Araç trafiğine kapalı. Tramvay geçiyor. Sağlı sollu sıra sıra dükkanlar var. Geç vakit olmasına rağmen insanlar sokaklarda…

Biraz ileride şehrin kalbi, ruhu: Trg Bana Jelačića superniceivisit Zagrab

Şehrin en önemli meydanı. Meydan Habsburg İmparatorluğundan kalmış binalarla çevrili. Tam ortada ise Hırvatistanın bağımsızlığı için büyük mücadeleler etmiş Josip Jelačić’ in bronz heykeli bulunuyor. Hemen bu meydandan yukarıya Tepe’ ye yani yukarı Zagreb’ e doğru çıktık.

Karşımızda Zagreb Katedrali:

 zagreb gezilecek yerler

Geceleyin kısa bir şehir turu yaptıktan sonra, ertesi sabah kaldığımız yerden devam:

Tabii şehir gündüz başka gece başka…GEceleyin insanlarla dolu olan  Trg Bana Jelačića meydanında sabahleyin yerel pazar kurulmuştu. Pazardan ev yapımı sabunlar aldım. Lavantalı ve ballı . Zaten dikkat ettim pazarda birçok lavantalı ürün var. Birde çok güzel ballar ve ev yapımı marmelatlar.  Bir diğer pazar ise Dolec. bahçede ne yetiştiyse, taptaze sebze meyveler satılıyor. 

Yukarı Zagreb: Kafeler kafeler,tasarım, canlılık, St. Mark kilisesi, Kaptol Bölgesi…

Supernicevisit Zagreb

Yukarı Zagreb’ e çıkmak için isterseniz meydan’ dan yukarı yokuş çıkabilirisniz, isterseniz fenikülere binebilirsiniz. Biz mi? Biz fenikülerin yanında bulunan merdivenleri tercih ettik. Tepeden manzara süper. Şehir ayaklarınızın altında. Yine çok hoş bir sokak var sağlı sollu tasarım dükkanları, kafeler restoranlar. Şehir oldukça hareketli. Zaten Zagreb’ liler bizim gibi. Bol bol yeşil alanları olmasına rağmen, diğer Avrupa insanları gibi parklarda pek zamanlarını geçirmiyorlar. Anlayacağınız Zagrebliler de kafe insanı :) Oh çok sevdim biraz muhabbetin yeri ayrı :)

zagreb gezilecek yerler

superniceivisit Zagrab

Sonra yukarılara dogru biraz daha çıktık. Meşhurrrr St. Mark Kilisesine geldik. Bana kalırsa Zagreb’in simgesi bu kilise. Çatısındaki çinilerden dolayı herkesin ilgisini çekiyor. Kiliseyi gördükten sonra yukarı doğru ilerlemeye devam Kaptol bölgesindeyiz. Kaptol Alışveriş merkezi var o bölgede. Alışveriş merkezini sorarak hemen bulabilirsiniz. Pek kaliteli bir bölgeydi. Sokak ve insan çehresi bir anda değişti. Kaptal bölgesini de gezdikten sonra artık iyice açıktık. Karşımıza Lokma çıktı. Kumpir yapıyorlar, kokusu bütün sokağa yayılmıştı dayanamadık hemen içeri girdik :)

superniceivisit Zagrab

zagreb gezilecek yerler

Sırada Aşağı Zagreb: Park Zrinjevac, Botanik bahçesi, Bogovićeva ulica

Zagreb’i iki parça düşünün tam ortadan ana alışveriş caddesi olan Ilıca geçiyor. Şehri ikiye bölüyor.

Trg Bana Jelačića meydanından aşağıya doğru yürüyünce az ilerde Zrinjevac parkı. Şehrin göbeğinde koskocaman bir park. Hava da şansımıza harikaydı. Parkta yürürken önünüze bazı binalar çıkacak mesela bunlardan bir tanesi Hırvatistan Sanat Akademisi…  Yürümeye devam ediyoruz ve hemen ileride Botanik bahçesi. Mutlaka bahçeye girin. Normal yoldan yürümek yerine bahçenin içinden güzel bitkileri seyrede seyrede gidin siz de. Biz öyle yaptık çokta iyi yaptık :)

 

Supernicevisit Zagreb

Supernicevisit Zagreb

Supernicevisit Zagreb

Supernicevisit Zagreb

En son olarak ise, Bogovićeva ulica sokağına gittik. Bu cadde de trafiğe kapalı, bol kafeli, kalabalık ve capcanlı  bir sokak. Kahve zamanımızda gelmişti harika oldu…

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

1 yorum

  1. Nurgül 19 October, 2015 at 11:53 Reply

    Merhabalar,
    2016 Kurban Bayramı için Ljubljana’ya gitmeyi düşünüyoruz. Orada iki gün kalıp sonradan trenle Zagreb’e geçmek niyetindeyiz. Tren tek alternatif midir? Sanırım 2 saat civarı sürüyor ulaşım.. Otobüsle gitme şansı var mıdır ve ne kadar sürer? Bir de Zagreb ve Ljubljana için 2şer gün yeterli midir? Yazınız gezi planımız için bilgilendirici oldu, çok sağolun ayrıca :)

    Şimdiden Teşekkürler

yeni yorum yazın

%d bloggers like this: