Viyana’ nın En İyi 5 Kafesi

2
image_3137

Avusturya’ da kahvenin yeri büyük!

Avusturya’ lılar kahvaltılarında başlamak üzere günün her saati kahve içerler. İşyerlerinde saat 10:00′ da ve 15:00 ‘te 15er dakkalık kahve molası verilir. Hangi tür kahve içerseniz için yanında mutlaka su ikram edilir. Avusturya’ ya gittiğinizde hemen hemen her kahvecide Türk kahvesi bulabilirsiniz. Çoğu kafedeTürk kahvesi bakır cezvede, lokum eşliğinde servis ediliyor.

Viyana’ nın en iyi 5 kahvecisine gelmeden bence Avusturya’ ya kahve nasıl gitmiş kısaca ondan bahsetmek istiyorum, çünkü bizimle alakası büyük.

Avusturya’ ya kahvenin gelişi: Osmanlılar

1683 Viyana Kuşatması sonrasında Osmanlılar kendilerine kahve çuvalarını ve diğer bütün ağırlık yapacak  eşyaları bırakarak geri çekilmişlerdir. Viyanalılar bu çuvallardakilerin deve yemi sanmışlardır, bilememişler… Derken Türkleri çok iyi tanıyan ajan Polonyalı Jerzy Franciszek Kulczycki ( almanca da adı Georg Franz Kolschitzky olarak geçer) çuvallardakilerin kahve olduğunu söylemiştir. Avusturya’ ya birçok yardımı dokunan bu ajana çuvallar dolusu kahve hediye edilmiştir.

Viyana Kahve tarihi Polonyali Jerzy Franciszek Kulczycki

Kulczycki bu kahveleri kullanmak üzere kendisine Schlossergasse’ de bir kahvehane açmıştır ve adını ‘Hof Zur Blauen Flasche’ yani ‘Mavi Şişenin Altındaki Ev’ koymuştur. Kulczycki kahvelerini her zaman yeniçeri kıyafetleri giyerek servis etmiştir. Bu kıyafetler sayesinde popüleritesi kat be kat artmıştır.

Avusturya' ya kahvenin gelişi

Günümüzde Kulczycki Caddesi köşesinde Yeniçeri kıyafetleri içinde kahve sunumu yapan Kulczycki heykelini  görebilirsiniz.

330px-Favoritenstraße_32

Anlayacağınız Viyana’ nın kahve ile tanışması Osmanlılar sayesinde olmuştur.

Biz gelelim Viyana’ nın en iyi 5 kafesine…

Viyana’ da en güzel kahve nerede içilir?

1) Cafe Hawelka:

httpwww.planet-wissen.de

Cafe Hawelka Viyana

Viyana şehir merkezindekii en geleneksel kahvehanelerinden bir tanesi. Yazarların, entellerin, yerel halkın geldiği, koyu ahşabın hakim olduğu, az biraz loş bir mekan. Bu kafede hala saatlerce gazete okunur ve derin sohbetlere dalınılır.  Pek güzel pek hoş.

2) Demel Pastanesi:

demel kafe viyana

Demel pastanesi Viyana

Demel. Ünlü Graben caddesi üzerinde bulunan Imparatorluk zamanından günümüze kadar gelmiş bir pastane. Pastaları mükemmel. Uzun sıralar bekliyebilirsiniz. Ancak bu sırada pastaların nasıl yapışdığını camekanlı mutfaklarından izleyebilirsiniz. Bu lezzetli pastaların yanına Viyana’ya özgü Melange kahvesinden almayı unutmayın.

3) Cafe Sacher:

Sacher Torte’nin yapım yeri. Bir klasik. Şehrin olmazsa olmazı. Maria Theresien adlı kahve (likörlü) veya Melange ile Sacher Torte tadılmalı. Sıra beklemeniz muhtemel.

Viyana'nın en iyi 5 kafesi

Maria Theresien kahve ve Sacher Torte

4)Cafe Central:

http://www.cruisemyrivers.com/

Cafe Central Viyana

Viyana’ nın merkezinde bulunan bir diğer köklü kahvehane ise Cafe Central. Burası Hofburg sarayı ve ispanyol binicilik okulunun yakınında bulunuyor.  Viyana’ ya özgü ev yapımı pastalar, lezzetli kahveler piyano eşliğinde servis ediliyor. Eskiden Leo Trotsky, Adolf Loos, Vladimir Lenin and Sigmund Freud gibi entellektüellerin sıklıkla gittiği bir kafeymiş.

5) Cafe Sperl:

http://www.warrelics.eu/

Cafe Sperl Viyana

1880 yılında açılmış olan Cafe Sperl,  Thonet sandalyeler, kristal avizeler ve mermer masaları ile insanı çok etkiliyor. Mekan Atmosferi çok güzel. Birçok çeşit kahve ve pasta bulabilirsiniz. Turistlerin pek bilmediği ve daha çok yerellerin gittiği çok özel bir kafe.

Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

2 yorum

yeni yorum yazın

GrünerSee, yazın göle dönüşen park!

GrünerSee, yazın göle dönüşen park! Steiermark Eyaletinde Tragöß şehri yakınlarında bulunan “Grüner See” ,yeşil göl görmek istediğim göller arasında uzun süredir listenin başında yer alıyordu. Pazar günü ...
%d bloggers like this: