Venedik’ ten Murano ve Burano adalarına gitmeden olmaz..

2
image_1624
Burano ve Murano supernicevisit

Burano ve Murano

Venedik’ e gittiğinizde diğer adalara da özellikle Murano ve Burano ‘ya gitmeden olmaz … Biz Venedikten Vaporettoya binip önce Murano adasına, oradanda Burano adasına gittik, tabii tercih size kalmış.

Murano adası:

İşte o meşhur Murano camından eşyalar bu şirin adada üretiliyor. Adada bulunan cam fabrikaları ile sanatçıların güzel ve sonsuz tasarımları sonucu birbirinden güzel eşya ortaya çıkıyor. Minik bir kolye ucundan tutunda, ev süslerine hatta mobilyalara kadar bulmanız mümkün. Cam eşya seviyorsanız, burası bir cennet. Sıra sıra dükkanlarda, rengarenk eşyaların satıldığı ışıl ışıl bir ada.Venedik’ te adım başı cam eşyalar satan dükkanlar bulunmakta. Size tavsiyem  camdan çok iyi anlamıyorsanız özellikle de San Marco meydanından cam eşya satın almamanız. Murano adasında üretilen cam çok güzel ve çok kıymetli. Ancak her Murona camı yazan cam eşya Murona camı olmuyor malesef. :( Dikkat etmekte fayda var. Murona camının özel etiketleri, sertifikaları oluyor.

Murano supernicevisit

Murano supernicevisit

Murano supernicevisit

Murano adasına, Venedik tren istasyonu karşısında bulunan Ferrovia durağından 3 nolu vaporetto ile 17 dakikada Murano adasına gidebilirsiniz. Eğer 4.2 Vaporettosuna binerseniz, sizi biraz daha dolandırarak, toplamda 33 dakikada götürecektir.

Burano adası :

Rengarenk evler, yazlık yer tadında şirin mi şirin mini Venedik burası, balıkçı tekneleri,rengarenk evler.. Buradaki evlerin rengarenk olmasının tabiki bir nedeni var:  Gece geç saatler de dönen balıkçıların, denizcilerin, eh biraz da içmenin verdiği mayhoşlukla gecenin karanlığında evlerini daha rahat bulamaları içindır. Karıştırıyorlardı herhalde, neyse boyamışlar herkes mutlu :)

Bir de bu adada dantel işi meşhur. “punto in aria” Maalesef artık dantelcilik burada da azalmıştır.

Burano supernicevisit

Burano supernicevisit

Burano supernicevisit Burano supernicevisit

Biz Burano adasına Murano adasını gezdikten sonra gittik. Bunun için Murano- Fero durağından geçen 12 nolu vaporettoyu kullandık. Yolculuğumuz 32 dakika sürdü. Siz Venedik’ten direk gitmek isterseniz, Fondamente Nuove durağından kalkan yine 12 numaralı vaporetto ile ulaşabilirsiniz. Buradan ise 42 dakika sürüyor. Vaporetto yolculuğu biraz uzun olsada, üşenmeyin mutlaka gidin. :)

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

2 yorum

  • supernicevisit 31 October, 2014 at 15:49 Reply

   Venedik festivali zamanı kimbilir ne güzel olur :)
   Venedik’ te daracık, karanlık sokaklar var bide bir anda karşınıza kanal çıkıveriyor… gerisin geriye dönmek zorunda kalıyorsunuz. Neyse oralarda gezinirken demiştim ki içimden, iyiki festival zamanında değiliz, bide maskeli maskeli insanlar çıksa karşıma ne korkarım! :P

   Bol eğlenceli bol keyifli bir gezi olsun. Festival detaylarını merakla bekliyorum :) Takip edeceğim

   Sevgiler

yeni yorum yazın

Sturm “genç şarap” nedir?

‘Sturm’ ‘genç şarap’ hiç denediniz mi? Ben ilk defa geçtiğimiz senelerde Graz’da bulunan Italyan restoranı La Enoteca‘ da denedim. Restorana gittiğimizde arkadaşlarımız gelmiş, sevgili Karine kendine bir bardak ...
%d bloggers like this: