Ucuz uçak bileti bulma tüyoları

0
image_5196

Ucuz uçak bileti bulma tüyoları

Uçaklar dünyanın en hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım araçları. Üstelik özellikle son yıllarda birbiri ardına açılan havayolu firmalarının da etkisiyle önceden çok daha pahalı olan uçak biletleri gitgide ucuzluyor. Uçakla yolculuğun rahatlığını yaşarken bütçenizi de sarsmadan daha ucuza bilet almak isterseniz bu önerilere göz atın. 

 

Tarih ve saat seçimine dikkat

Uçak bileti fiyatları otobüs ve tren gibi araçlarda olduğu gibi sabit değildir. Talep ne kadar yüksekse bilet fiyatı da o oranda yükselir. Durum böyle olunca daha ucuza uçmak isteyenlerin bilet alırken en fazla dikkat etmeleri gereken şey tarih ve saat seçimi. Özellikle bayram öncesi, yılbaşı ve resmi tatillerde seyahat edenlerin sayısı arttığı için bilet fiyatları da diğer dönemlere kıyasla daha yüksek olur. Eğer mümkünse bu tarihlerin dışında kalan zamanlardauçmaya çalışın. Örneğin bayramda bir yerlere gitmek istiyorsanız işinizden birkaç gün önceden izin alarak yola erken çıkmak önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 

Karşılaştırma yapın 

Daha ucuza uçak bileti bularak satın almak için mutlaka karşılaştırma yapmalısınız. Sadece tek bir havayolunun sitesine bakarak bilet almak benzer tarih ve saatlerde farklı havayollarının uygun fiyatlı fırsatlarını kaçırmanıza neden olabilir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz tarihlerde farklı havayollarının seferlerini karşılaştırmak için en iyi yöntemlerden biri de karşılaştırma sitelerini kullanmak. Enuygun.com uçak bileti servisi ve Bavul.com gibi sitelerden gideceğiniz şehri ve yolculuk tarihini seçerek tüm havayollarının seferlerini görüntüleyebilir böylece tek tek havayolu sitelerine girip arama yapmadan en uygun uçuşları kolayca bulabilirsiniz. Üstelik bu sitelerde sadeceuçak bileti değil, gideceğiniz yerle ilgili bilgileri, gezilecek yerleri, yeme içme alternatiflerini ve uygun fiyatlı otelleri de görebilirsiniz. Uygun fiyatlı uçuşları kaçırmamak ve biletinizi daha ucuza satın almak için satın almadan önce mutlaka karşılaştırma yapın.

 

Farklı rotaları değerlendirin 

Eğer gideceğiniz şehre uçak biletleri çok pahalıysa hemen yakınında bulunan alternatif rotaları da değerlendirebilirsiniz. Örneğin tatilinizi Antalya’da geçirecekseniz ve uçak biletleri çok pahalıysa Alanya’ya uçabilir ve buradan Antalya’ya geçebilirsiniz. Benzer şekilde İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na düzenlenen uçuşların fiyatları çok yüksekse Anadolu Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçabilir ve buradan servisleri veya toplu taşıma araçlarını kullanarak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

 

Biletinizi 6 hafta önce almaya çalışın 

Uçak biletini daha ucuza almak için genel kural ”ne kadar erken o kadar ucuz” şeklindedir. Ancak yapılan araştırmalara göre havayolu firmaları genellikle en ucuz uçuşlarını 6 hafta önceden satışa sunuyorlar. Yani bayram ve yılbaşı gibi yüksek talep gören bir dönem olmadığı sürece bilet aramaya 6 hafta öncesinden başlayabilirsiniz.

 

Erken uçan kazanır

Sabah erken saatlerde gerçekleşen uçuşlar da günün diğer zamanlarına kıyasla çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Gün ortası ve akşam uçuşlarına talep daha yüksek olduğu için fiyatları da yükselir. Sabah erken saatlerde uçarak hem en uygun fiyatlarla biletinizi satın alabilir hem de gideceğiniz yerde daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Cuma günü akşam saatleri ise genellikle tam zamanlı çalışanlar tarafından tercih edildiğinden genellikle fiyatların en yüksek olduğu zaman aralığıdır.

 

Salı gününü tercih edin 

Yine istatistiklere göre salı günü hem uçmak hem de bilet almak için en uygun gün. Biletinizi mümkünse salı günleri almaya ve eğer bir engeliniz yoksa yine o gün uçmaya çalışın. Çarşamba günleri de uygun fiyatlı uçuşları yakalayabileceğiniz bir diğer gün. Özellikle yurt içinde yapacağınız seyahatlerde salı ve çarşambayı tercih ederek daha ucuza uçabilirsiniz.

 

Kampanyaları takip edin

Daha uygun fiyata bilet satın almak için en etkili yöntemlerden biri de havayolu firmalarının düzenlediği kampanyaları takip etmek. Belirli tarih ve rotalar için gerçekleşebilen kampanyalar sayesinde tahmin bile edemediğiniz kadar ucuza seyahat edebilirsiniz. Bu kampanyalardan haberdar olmak içinse havayolu firmalarını ve yine Enuygun.com gibi karşılaştırma sitelerini sosyal medyadan takip edebilir, haftalık bültenlerine kayıt olabilir veya internet sitelerinde yer alan kampanyalar sekmesini belirli aralıklarla ziyaret edebilirsiniz.

 

Düşük sezonda uçun

Sıcak yaz ayları ve yılbaşı öncesi gibi zamanlar sadece ülkemizde değil, yurt dışında da insanların tatil için en çok tercih ettiği dönemler. Eğer yapabiliyorsanız bu dönemlerin dışında seyahat etmeye çalışın. Örneğin ilkbaharın son günleri veya sonbaharda havalar yine sıcak ve güneşli iken bu dönemde tatile çıkanlar fazla olmadığı için bilet fiyatları düşüktür. Üstelik yine bu dönemlerde daha uygun fiyatlı otel seçenekleri de bulabilir, böylece hem uçak biletini hem de konaklamayı daha ucuza getirerek tatil için toplamda ayırmanız gereken bütçeyi düşürebilirsiniz.

 

Mil programlarına kayıt olun 

Havayolu firmalarının mil programlarına kayıt olarak ve mil biriktiren kredi kartlarını kullanarak da uygun fiyatlarla dünyayı keşfedebilirsiniz. Alışveriş yaptıkça ve uçtukça mil biriktiren kredi kartları ile yaptığınız harcamalardan kazandırğınız puanlarını uçuş miline çevirebilir ve bilet alırken bu milleri kullanabilirsiniz. Mil programlarının dönem dönem düzenlediği kampanyalar sayesinde de biletinizi alırken çok daha avantajlı fırsatlardan yararlanmak için mil biriktiren bir kredi kartı edinin veya havayolu firmalarının uçuş puan ve mil programlarına katılarak kazandığınız milleri ücretsiz olarak bilet almak için kullanın.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

yorum yok

Prag Gezilecek Yerler

Kendinize uzun bir haftasonu yaratın Prag’ a gidiyoruz! Daha fazla değil 3 gün bu harika geziye yeterli olacak. Son zamanlarda biliyorsunuz Avrupa için en popüler ...
%d bloggers like this: