Uçak Rötarlarında Yolcu Hakları

0

Uçak Rötarlarında Yolcu Hakları 

Uçak yolculuğunda en sevmediğiniz durumlardan biri eminim sizin de uçak rötarlarıdır.  Düşünsenize havalimanına gelmişsiniz, bavulunuzu vermişsiniz. Herşey tamam. Bir anda ekranda 20 dakkika gecikme, 40 dakika gecikme… Bu durum bile can sıkıcıyken, ne demeli 4-5 saatlik rötarlara.

 

Aslında Uçak Rötarlarında Yolcu Hakları mız bulunuyor Bu haklarımızı almak için tabii ki bizlerin bilinçli olması gerekiyor. Yoksa havayolu şirketleri gelip,  haklarınız bunlar nolur alın demiyor. Siz talepte bulunmadıkça onlar sessiz bir şekilde duruyor.

Uçak Rötarlarında Yolcu Hakları

photocredit

Uçak Rötarlarında Yolcu Hakları nelerdir? 

Yurt içi Uçuşlar ve Türkiye Çıkışlı uçuşlarda yolcu hakları:

1500 km’ ye kadar olan uçuşlarınızda 2 saat, 1500-300 km arasında 3 saat, 3500 km’ den uzun uçuşlarda 4 saat beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir hakkınız malesef bulunmuyor. Ancak daha fazla süren beklemelerde, havayolu şirketi size içecek ikramı yapmak ve iletişiminiz için gerekli olanakları sağlamak durumundadır. 

ucak rotarlarında yolcu haklari

Uçuş iptalinde veya overbooked (yani uçağa fazla rezervasyon yapıp, herkesin gelmesi ve bazı yolculara yer kalmaması durumunda)  yeni bir uçak rotası seçebilir ve ya yurt içi uçuşlar için 100 Euro, Yurt dışı uçuşlarınız için 600 Euroya kadar tazminat verilmesini isteyebilirsiniz. 

Ayrıca sizden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı Aktarmali ucus kacirma durumunda, havayolu şirketi gerekeni yapmakla yükümlüdür.

AB Çıkışlı Uçuşlarda Yolcu Hakları:

AB Çıkışlı Uçağınızın rötar yapması halinde haklarınız daha da fazladır. 3 saatlik beklemelerden sonra 600 Euroya kadar tazminat talep edebiliyorsunuz.

Mesela uçuşunuz iptal edildi, ertelendi ve size uçuşunuza son 14 gün içerisinde haber verildi. Bu durumda havayolu şirketi size yeni bir uçuş ayarlamalı ve ve varacağınız mesafeye göre 250/ 400/ 600 Euro tazminat da ödemelidir.

keep-calm-it-s-only-a-flight-delay-257x300

**** Tüm bu haklar hava şartları (fırtına, şiddetli yağmur, yıldırım, şimşek, sel, şiddetli kar) ve terör gibi durumlar hariç geçerlidir. Bazı durumlarda malesef kimsenin suçu yoktur. :(

Malesef çoğu yolcu, uçak rötarlarında haklarının neler olduğunu bilmemektedir. 

Haklarımızın neler olduğunu öğrenmek, hatta bizim yerimize çözmelerini isterseniz hakkiniyedirme.com bu konuda çok başarılı bir şirket. Avusturya’ dan çalışan şirket, tüm haklarınızı avukatlar yoluyla koruyor. Kendilerine danışabilirsiniz. Supernicevisit‘ in  de selamını iletin kendilerine. Onlar sayesinde birçok kez haklarımı aldım.

yolcu hakları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz: http://www.hakkiniyedirme.com/yolcu-haklari/ 

 

Görüşmek üzere

supernicevisit

 

 

 

Yazar hakkında

yorum yok

Can Oba Restoran Istanbul’ da öglen yemegi

Uzun zamandır gitmeyi istiyordum. Bir türlü denk gelemiyordum. Malum son zamanlarda İstanbul’da her gün bulunamayışım, Can Oba Restoran’ın hep dolu oluşu derken neredeyse bir senedir ...
%d bloggers like this: