Sturm “genç şarap” nedir?

0
image_3116

‘Sturm’ ‘genç şarap’ hiç denediniz mi?

2007_sturm_sujet__1314625442__1958

Sturm- genç şarap nedir resim kaynağı: http://www.oesterreichwein.at

Ben ilk defa geçtiğimiz senelerde Graz’da bulunan Italyan restoranı La Enoteca‘ da denedim. Restorana gittiğimizde arkadaşlarımız gelmiş, sevgili Karine kendine bir bardak Sturm söylemişti bile. Karine’ye bu ilk defa gördüğüm içeceğin ne olduğunu sorup ve kendime de bir tane söyledim. Tadı meyve suyuna benzeyen, rahat içimli bu genç şarap zamanıymış tam da o zamanlar.

Avusturya’nın şarap üretilen bölgelerinde, Eylül ortasından Ekim sonuna kadar ‘Sturmzeit!!’ ‘Sturm’ yazılarını neredeyse her restoranın girişinde görebilirsiniz.

Komşu ülkelerde karşılaşırsanız, 

  • Junger Wein (Güney Almanya, İsviçre), 
  • burčák (Çek Cumhuriyeti), 
  • burčiak (Sovakya)

olarak adlandırılıyor.

Peki nedir bu Sturm tam olarak?

Ein-besonderer-Wein5

Sturm genç şarap nasıl içilir? resim kaynağı: http://austria-forum.org/

Sturm, yeni fermente edilmiş, üzüm suyundan üretilen bir tür içecek. Eylül ortalarında %4 alkol oranına sahip bu içecek, fermantasyon devam ettiğinden dolayı Ekim sonlarına doğru %10 alkol oranına ulaşır. Sturm’un Fermantasyon sürecinden dolayı, içecek sürekli gaz çıkarır ve bu nedenle marketlerden satın alırsanız aman dikkat, çünkü ortaya çıkan gazdan dolayı şişe patlamasın diye şişelerin kapakları açık. Marketlerde buzdolabında 1-2 litrelik şişelerde bulabilirsiniz. Taşımak zor, eve gidene kadar şişeyi dik ve çalkalamadan tutmanız lazım..

Sturm çeşitlerine gelince, beyaz Sturm (weiss Sturm), kırmızı Sturm (Rot Sturm) ve Schilcher Sturm (Sadece Avusturyanın Steiermark eyaletinin batısında yetişen Wildbacher üzümünden yapılır).Schilcher bölgesinde ayrıca Schilcher Şarabı, Schilcher Sekt (gazlı şarap)üretimi yapılır.

Sanradan öğrendim ki birçok turist, Sturm içmek için, Avusturya’ ya Eylül- Ekim aylarında gelirmiş. Aklınızda bulunsun,  eğer sizin de Avusturya’ya gelme düşünceniz varsa çok güzel bir dönemdeyiz. Sokaklarda satılan kestanelerin ve Sturmun keyfi harika!

Graz’ da kestane keyfi

Yazar hakkında

yorum yok

Günaydın!!!

günaydın!!! Günaydın günaydın günaydın!!! :) Tekrar Graz’da olabilmek çok güzel bir duygu :) Güne erken başladım, Son bir haftadır böyle, 6:30- 7:00 de uyanıyorum, uykumu ...
%d bloggers like this: