Steirereck- Meierei im Stadtpark, Viyana, Avusturya

4
image_8

Ağustos ayındaki Viyana ziyretimde iki kere uğrama fırsatı bulduğum,

 Steiereck-Meierei im Stadtpark      ____şehir parkında süthane!____

Beyaz renklerin hakim olduğu, sevimli bir restoran. Her iki ziyaretimizde de, hava çok güzel olduğu için dışarıda, yeşillikler arasında mükemmel tatlara şahit olduk. Burası açık ara Viyana’ da en sevdiğim restoran. Steiereck var orası üst kat. çok lüks, çok özel. Henüz gitme şansım olmadı Birgün…. :)

Burası restoranın bahçe katı. Rahatlıkla gidebileceğiniz çok lezzetli fiyat/performansı harika bir restoran. İster kahvaltıya, ister öğlen yemeğine isterseniz hoş bir akşma yemeğine. Kahvaltı ve Akşam yemeği için rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

www.stukhard.at

Steirereck, Meierei im Stadtpark, restoran görünüş, resim kaynağı: www.stukhard.at

Menü ana yemek bakımından çok çeşitli değil ancak burada yediğimiz her şeyin birbirinden güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunların yanı sıra, restoran peynir çeşitleri konusunda oldukça iddialı, yaklaşık 180 çeşit peynirleri bulunmakta. Değişik adlarda cinsine, bölgesine göre gruplanmış peynir tabakları alabileceğiniz gibi, büfeden istediklerinizi seçip kendi tabağınızı oluşturabilirsiniz. Evet peynir seviyorsanız, Steirereck tam bir cennet.

Biz ilk gidişimizde Avusturya peynir tabağı aldık. Tabağın sunumu, gözleri doyurur cinstendi. Peynirlerin yanında ayrı ayrı açıklamaları da beraberinde geldi. Böylelikle tadımımızı yaparken, azçok peynirleri tanıdık. Avusturya peynir tabağında bulunan altı çesit peynirin altısıda oldukça güzeldi. Tabakta bulunan kayısı marmeladı ve kabak çekirdekleriyle de farklı tatlar yakalamak mümkün oldu. Tabii peynirin yanında yudumladigimiz beyaz saraplarimiz, mekan ve tüm tadlarin birleşimi ile yüzümüzü gülümsetiyordu. Küçük bir not: Restorandan ayrılırken beğendiğiniz peynirlerden istediğiniz miktarda satın alabiliyorsunuz.

Ikinci gidişimizde farkli bir peynir tabağı denedik, bu sefer tercihimiz Fransız peynirleri oldu. Saat yönünde keskinleşen peynirler yine oldukça güzeldi. Ancak en sonuncusu benim yiyemeyeceğim kadar ağırdı. Sonuncuyu unutursam, mükemmel bir seçim olmuştu. :) Bu peynir tabağında tadımımızı renklendiren incir marmeladı oldu.

          Küçük bir tavsiye: Peynir yanına, tatli beyaz şarap seçmeye özen gösteriniz. Peynirle tatlı yiyeceklerin mesela marmelatın uyumu gibi şaraplarda da tatli şaraplarin uyumu bir başka güzel oluyor.

Restorana ilk gidişimizde, peynir keyfinin ardından, düğün çorbası (geleneksel Avusturya çorbası, et suyuna minik doğranmış sebzeler ve üzerine incecik kesilmis pankek ile servis yapılıyor), et yemeği ve somon balığı ardından dondurma ile yemegimizi sonlardirdik.

Restorana ikinci gidişimizde ise yine peynir tabağının ardından, ana yemek olarak tercihimizi baliktan yana kullandik. ben tatlı su balığı seçerken,arkadaşım kedi balığını seçti.

Meierei im Stadtpark Somon balığı

Meierei im Stadtpark Somon balığı

Meierei im Stadtpark Kedi balığı, ıspanak ezmesi ile beraber

Meierei im Stadtpark Kedi balığı, ıspanak ezmesi ile beraber

Meierei im Stadtpark yağlı boya paleti dondurmamız

Yemeklerin hepsi çok çok çok güzeldi aslinda lezzet konusunda fazla söze gerek yok. Lezzetin yanı sıra, mekanda yaratılan atmosfer, sade ancak vurucu ögelerle oluşturulmuş dekorasyon oldukça başarılı. Restoran barının, sütlerle dolu oluşu, adıyla da çok uyumlu. Doğal malzemelerin makanda kullanımı, ince detaylarla yapılan mimari dokunuşlar mekana renk katılmış. Farklılıklarla karşılaşmak, insanı meraklandırıyor.

Meierei im Stadtpark sütlerle dolu restoran barı

          Restoranda çalışanların kibar, güler yüzlü davranışları, gastronomi bilgileri restoran kalitesini tekrardan gözler önüne seriyor. Restoranda Viyana hanımefendilerine, beyefendilerine rastlamak mümkün. Ne çok turistik, ne de çok yerel. Güzel bir denge tutturulmuş.

Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: