Slovenya- Hırvatistan sınır kapısı. Hırvatistan sınırından nasıl geçilir?

1
image_3090

Slovenya- Hırvatistan sınır kapısı.Bildiğiniz gibi hem Slovenya hem de Hırvatistan Avrupa birliğinde. Fakat ikisi arasında bir fark var ki o da Hırvatistan Shengen bölgesinde yer almıyor. Dolayısıyla Slovenya ‘ dan Hırvatistan’ a geçerken, diğer Avrupa Birliğindeki ülkeler gibi elinizi kolunuzu sallayarak geçemiyorsunuz.

Zor mu geçiş diye sorarsanız? Kesinlikle değil. Sadece birkaç dikkat edilmesi gerekilenler var.

Öncelikle  Slovenya ile ilgili kısacık bilgiler vermek istiyorum.

1) Slovenya’ da Euro geçiyor.

2) Arabanıza Otoban için Vignette denilen yapıştırmadan almalısınız. Slovenya’ ya Avusturya, Italya veya Macaristan ‘ dan giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir tanesinden gelirken Slovenya sınırına yaklaşmaya başladığınızda bir benzicide durup Vignette nizi alın. 7 günlük Vignette 15 Euro tutuyor. Malesef daha kısa sürelisi bulunmuyor. Bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

3) Slovenya’ ya Avusturya, Italya veya Macaristan ‘ dan giriş yaparken %99 kimse sizi durdurmayacaktır. Ama olabilir bazen minicik kontrol yapabiliyorlar.

Evet gelelim Slovenya’ dan (Avrupa birliğinde ve Schengen bölgesinde bulunan bir ülkeden) Hırvatistan’ a (Avrupa birliğinde bulunan ancak  Schengen bölgesinde bulunmayan bir ülkeye) nasıl geçilir?

Yine çok kolay! Ancak bu sefer iki ülkenin polisi de ayrı ayrı sizi durduracak. Hem gümrük, hem pasaport kontrolü için.

1) Schengen vizenizin veya Schengen ülkelerinden birinde oturum izninizin  olması Hırvatistan’ a girmeniz için yeterli.

2) Pasaport kontrolünde bazen giriş çıkış damgası basıyorlar bazen sadece geç diyorlar. pek bir farkı yok. ANCAK! Schengen vizenizin günü kısıtlı ise mutlaka Slovenya’ dan Hırvatistan’ a geçerken mutlaka çıkış damganızı bastırın. Böylece Hırvatistan’ da bulunduğunuz süre boyunca Schengen vizenizden kullanmış olmazsınız.

3) Ayrıca Schengen vizenizin türüne dikkat edin. Multi girişli olması sizin için avantaj. Yoksa Hırvatistan’ a gir çık bir hakkınızı kullanmış oluyorsunuz.

4) Hırvatistan’ a giriş yaptıktan sonra Otoban gişelerine geliyorsunuz. Hırvatistan’ da otoban pulu, bileti yok. Gişelerden para ödeniyor.

IMG_4127 Hırvatistan’ın para birimi Kuna. Ancak Kuna’ nız yoksa sorun yok. Otoban’ da Euro veya kart ile ödeme yapabilirsiniz.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Aklınıza herhangi bir soru gelirse yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Görüşmek üzere
supernicevisit

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

1 yorum

  1. Kadir 26 May, 2016 at 17:08 Reply

    Merhabalar bisikletle Slovenya dan Hirvatistanda gececegim. Otobana cikamiyiruz malum. İki ülke arasında bisikletin geçebileceği bir sınır kapısı var mıdır birde çıkış bastirirsam slovenyada schengen günlerinden kesilmez mi lütfen yardim

yeni yorum yazın

%d bloggers like this: