Ege

Şirince şarapları

0
image_4121

sirince gezi yazısı

Ege’ nin en güzel köylerinden biri olan Şirinceşarapları ile dikkat çekiyor.

Eskiden Rum köyü olmasının verdiği etki ve iklimin elverişli olmasından dolayı, bağcılık köy ve çevresinde oldukça gelişmiş durumda.

Son yıllarda, köyde üretilen meyve şarapları çok ilgi görüyor.
Şirince köyünün, minik ama şirin çarşısında yanyana ve karşılıklı dizilmiş birçok şarap evi, tadım için sizi çağıran sahipleri var. Ege’ nin mis gibi havasında, Şirince’ nin dar, arnavut kaldırımı sokaklarında yürürken şarapların keyfine bakmak pek keyifli oluyor.

Şirince şarapları meyve aramolı oluyor. Erikli, ayvalı, kavunlu, narlı, çilekli… Aklınıza gelebilecek türlü meyvelerden yapılmış şaraplar… Çarşıya giriyorsunuz, ardından tadımlar başlıyor… Meyveli olduğu için tadları çok şarap şarap değil. Daha çok meyve suyu gibi ama belli etmeden etkiliyor. Aman dikkat :))

Şirince’ deki bu sıra sıra şarap üreticisinin birçok şaraplarını denedim. Sonuç olarak Şirince’ nin en iyi şarabı nereden alınır diye soracak olursanız, cevabım Kıvırcık Şarap Evi- Şirince olacaktır.

sirince şarap

Kıvırcık Şarap Evi, öncelikle mekan olarak diğer şarap evlerine göre en güzeli. Önünde sediri… Kadehinize şarabınızı alıp, keyfinizi yapabiliyorsunuz. Bir yandan gelen gideni izlerken, bir yandan da Şirince’ de oluşunun keyfine varıyorsunuz. Öyle, öyle olmasına ama nedense biz gittiğimizde en boş olanlarından bir tanesiydi. Bir an tereddüt ettik aslına bakarsanız. Yanlış mı geldik diye. Halbuki öyle çok methini duymuştuk ki… Neyse içeriye girip, o güzel şarapların tadına baktıktan sonra ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı anladık. Tavsiye eden arkadaşlarımıza çok teşekkürler. Buradaki Şirince şarapları arasında benim favorim kavunlu olanı oldu.

şirince gezi yazısı

Şirince tabii sadece meyveli şaraptan ibaret değil. Elbetteki Şirince’ nin müthiş bir doğası ve mimari kimliği mevcut.

 

Görüşmek üzere

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

Bodrum’ da iddialı bir restoran: Ninu

Bodrum’ da iddialı bir restoran var karşınızda. Ninu. “Biz Kadınlar” Öyle ki Bodrum’ un en iyi restoranlarından biri olacak Ninu. Yer bulamayacağız. Herkes günler öncesinden rezervasyon ...
%d bloggers like this: