Santa Clara Restaurant, Graz, Avusturya

0

Dün akşam arkadaşımla beraber, Graz şehir merkezinde bulunan Santa Clara Restorandaydık. Aslında başta aklımızda başka bir restoran varken, daha önce denemediğimiz ve olumlu yorumlarla karşılaştığımız Santa Clara’ ya çevirdik yönümüzü.

Restoran bir binanın iç avlusundaydı. Bu arada iç avlulu bina yapısı Graz’ da özellikle şehir merkezinde çok karşılaşacağınız bir mimari öge. Dolayısıyla şehir sürprizlerle dolu, her an yeni bir şeyle karşılaşmanız mümkün. :) Ve biraz da labirent gibi…

Restorana girdiğimizde sonradan anladığım Restoran sahibesi bizi karşıladı. Rezervasyonumuz olmadığı için tek bir masa, o da bir kaç saatliğine boştu.

Restoran’ da menü hergün değişiyor.  Dolayısıyla gittiğiniz gün ne tür yemekler çıktıysa onlar sunuluyor. Garson müşteriye o gün ne yemekler olduğundan bahsediyor. Restoranda her gün bulabileceğiniz ise, meze büfesi… 

Aslında bence menü kısıtlı değildi. Üçer çeşit makarna, balık ve et yemekleri bulunuyordu. Ben makarna alırken arkadaşım et yemeğini tercih etti. Makarna oldukça lezzetliydi. Sırrı tereyağı olduğunu düşünüyorum. :) Et yemeği de aynı şekilde lezzetli ve anne yemeği görüntüsündeydi bence. 

Restoran dokusuna gelince…

Bir yandan beğendim bir yandan beğenmedim. Beğendiğim ve beğenmediğim ögeleri sıralamak istiyorum.

Beğendiklerim:

  • Eski mobilyaların kullanılmış olması ve bunların zemin döşemesiyle yakaladığı bütünlük.
  • Şarap mahzeninin bulunuyor olması ve şık bir kapıya sahip olması. (kapının anahtarı sanırım en hoşume giden kısmıydı.)
  • Mekanın bir duvarının neredeyse hepsini kaplayan dev kapı

Beğenmediklerim:

  • Masa ve Sandalyeler (ayrıca çok rahatsızlardı)
  • Apliklerin sadece ampulden ibaret olması, hem çok zayıf kalmışlar doğal olarak, hemde ışık insanın gözlerini yoruyordu.
  • Eski mobilyaların, objelerin yanında modern aletler (aletler, mobilyalar değil) çok göze çarpıyordu.

Yemeğimiz ardından şarap mahzenini gezdik. Burada Türk adında Avusturya şarabıyla karşılaştık. Bir dahaki gidişimizde kesinlikle deneyeceğim.

 

Görüşmek üzere

supernicevisit

şarap mahzeni

Türk adlı Avusturya şarabı

Yazar hakkında

yorum yok

Casa Dell’ Arte, Torba’ da Butik Otel

Bayılıyorum… Herbir detayı düşünülmüş, özenli, düzgün, kaliteli, emek verilmiş ve verilen, yaşayan ve enerji dolu  yerlere bayılıyorum. Böyle yerlerde yüzümde oluşan kocaman gülümseme, yaşadığım huzur, rahatlık… ...
%d bloggers like this: