Salzburg’ta Mozart’ın izleri

0
image_2170

Salzburg gezi rehberi Mozart'ın doğum evi by getty

Salzburg dünyanın en ünlü bestekarlarından Mozart’ın doğduğu şehir. Şehrin dörtbir yanında Mozart’ ın izleriyle karşılaşabilirsiniz. Mozart’ın doğduğu, büyüdüğü evi görebilir, kendisi ile ilgili müzeleri gezebilir, konserlere gidebilir, Mozart çikolatası yiyip Mozart bibloları alıp Salzburg’tan ayrılabilirsiniz. Anlayacağınız Salzburg Mozart şehri!

Wolfgang Amadeus Mozart 35 yıllık kısa hayatına rağmen, tüm dünyaya tam 626 güzel eser armağan etmiştir. Babası, müzisyen Leopard Mozart, oğlu daha 5 yaşındayken çoğu yetişkin ünlü bestecilerden daha iyi besteler yaptığını farketmiş. Ardından Mozart’ın Avrupa’daki gezileri başlamış. İlk önce 1762 yılında  Münih’ te  3. Maximillian’ın sarayında, ardından Viyana ve Prag’ ta Imparatorluk saraylarında konser vermiştir. Daha sonra gezilerine Paris, Londra ile devam etmiştir. Gezileri sırasında birçok müzisyenle tanışma imkanı yakalamış, kendini daha da geliştirmiştir. Ancak bu geziler sadece 4 yıl sürebilmiştir, çünkü Mozart çiçek hastalığına yakalanmıştır. Malesef, yaşamı boyuncada birçok hastalığa yakalanıp, genç yaşında vefat etmiştir. Mozart’ın doğduğu eve kadar günümüzde herşey biliniyor olsada fakirlik içinde ölen Mozart, genel bir mezarlığa defnedilmiş dolayısıyla mezarının nerede olduğunu kimse bilmemektedir.

Gelelim Salzburg’ta Mozart’ı bulabileceğiniz yerlere:

MOZART’IN DOĞDUĞU EV:

Mozart’ın 27 Ocak 1756′ da dünyaya gözlerini açtığı bu ev, Salzburg’ un ünlü  alışveriş sokağı Getreidegasse 9 Numarada bulunuyor. Hergün 9:00- 17:30  saatleri arasında müzeye çevrilmiş evi görebilirsiniz. Müzede Mozart’ın doğduğu odayı, eşyalarını, ailesine ait mektupları ve birçok ünlü bestecinin portresini görmek mümkün.

Salzburg supernicevisit

 

MOZART’IN BÜYÜDÜĞÜ EV:

1773- 1780 yılları arasında Mozart ve ailesinin yaşadığı bu evde, Mozart’a ve ailesine ait (özellikle dönemin en iyi müzik hocalarından ve bestecilerinden birisi olan babası Leopold Mozart) bilgiler verilmektedir. Ayrıca Mozart’ın gezi rotasını hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. En son odada ise Mozart’ın hayatı ile ilgili kısa film gösteriliyor. Hergün 9:00- 17:30 arası açık olan müze Makartplatz 8 numarada bulunuyor.

Salzburg Mozartın oturduğu ev supernicevisit

SALZBURG KATEDRALİ: 

Mozart bu kilise’ de vaftiz edilmiştir.

Mozartın vaftiz edildiği kilise

MOZARTPLATZ:

1844 yılında yapılmış Mozart heykelini Mozartplatz’ da görebilirsiniz. Mozartplatz Mozart

ST. PETER KİLİSESİ:

Große Messe in c-Moll” 26 Ekim 1783 yılında ilk defa bu Barok stile sahip kilisede çalınmıştır. st. peters basilika

MOZERTEUM KONSERVATUVARI:

Mozart ve eserleriyle ile ilgilenmek isteyenler için mükemmel bir konservatuvar.     Salzburg (24)

CAFE TOMASSELİ:

Mozart yazdığı bir çok mektupta buraya sık sık gittiğinden söz etmiştir. Sizde Mozart’ın severek gittiği Kafede vakit geçirmek isterseniz, be eski kafe Alter Markt meydanında bulunuyor. cafe.tomeselli by stephanielevy

CAFE MOZART:

Getreidegasse 22 numarada bulunan Cafe Mozart biraz dinlenmek için güzel bir seçim olabilir. MOZARTKUGELN:

Başka hiçbiryerde bulamayacağınız Fürst’ ün orjinal Mozart çikolatalarından Salzburg’ta deneyebilirsiniz. Salzburg’ta  birkaç dükkanı olmasına rağmen  Getreidegasse 47′ de bulunan ilk dükkanı benim favorim.supernicevisit STIFTSKELLER ST. PETER RESTAURANT:

Salzburg’ta Mozart dolu keyifli bir akşam geçirmek isteyenlere harika bir önerim var. Avrupa’ nın en eski restoranı olan Stiftskeller St. Peter’ te Mozart yemeğine katılabilirsiniz. Evet Avrupa’nın en eski restoranı. 803 yılından bu yana hizmet veriyor. 1200 seneden fazla! Stiftskeller St. Peter Restaurant‘ta Mozart akşam yemeğine gitmek için yer ayırtmanız gerekmektedir. Memnun kalacağınızı düşünüyorum.Stiftskeller St. Peter Restaurant by Michelle Kerr

Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

Viyana Naschmarkt nasıl bir yerdir?

Viyana’ ya gittiyseniz uğramanız gereken yerlerden bir tanesi de  Naschmarkt. Burası sadece turistik bir yer kesinlikle değil. Viyana Naschmarkt nasıl bir yerdir? Viyana Naschmarkt neresi ve neler ...
%d bloggers like this: