Repair Cafe Kadıköy: Bozulan eşyalarınız tamir ettirebileceğiniz bir kafe!

1
image_5250

Her geçen gün daha da fazlalaşan tüketim çılgınlığından uzaklaşmaya çalışmak, son zamanlarda benim için bir yaşam biçimi  haline geldi. Düşünüyorum da ne kadar çok alışveriş yapıyoruz, ne kadar çok şeyi çöpe atıyoruz. Yiyecekten tutunda, kıyafet, teknolojik aletler… aklınıza gelebilecek herşey… Bu yeni yaşam biçimimi az olarak düşünmeyin ancak yeterli ölçüde. Ziyan olacak ölçüde değil sadece.

Buzdolaplarımızda meyveler bozulacağına azar azar almak, dolabımda giymediğim kıyafetlerim yer kaplayacağına başkaları ile paylaşmak attığım adımlardan birkaçı…

İşte tam da bu nokta da yemek.com  ‘da harika bir yazı ile karşılaştım. Yazıda geçtiğimiz aylarda Kadıköy’ de açılan Repair Cafe’ den  bahsetmişler.  Tek kelimeyle muhteşem! 

Repair Cafe (Onarım Kafe) ‘ de bozulan tüm eşyalarınızı tamir edip size geri veriyorlar. Mesela fön makinanız bozuldu. Hemen atmak yerine acaba tamir olur mu diye aklınızdan geçiriyorsanız, fön makinanızı alıp Repair Cafe’ ye gidebilirsiniz. Burada gönüllü uzmanlar sizin için fön makinanızı tamir ederken, bir yandan kahvenizin keyfini çıkarabilir, bir yandan da keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

fotograf kaynak: kadıköygazetesi

Hem dönüşüm, hem iletişim, hem keyif, hem beraberlik! 

Gerçekten fikre bayıldım. Bu fikir ilk önce 2007 yılında Martine Postma tarafından ortaya çıkıyor ve ilk kafe 2009 yılında Amsterdam’ da açılıyor. Ardından fikir hızla yayılıyor ve bugün 1000′ den fazla kafe “Repair Cafe” olarak hizmet veriyor. Ve artık İstanbul’ da Kadıköy’ de  de hizmet veriyor.

En yakın zamanda bu kafeye gitmek için sabırsızlanıyorum. Tam da hayatımı sadeleştirmeye/ sürdürülebilir bir hayat yaşama kararı almışken, yemek.com ‘ da karşıma çıkan bu yazı sadece bir tesadüf olmamalı. :)

Bu arada tamir etkinliği her ayın 1. pazar günü yapılıyor. Etkinlik bedava ve herkese açık. ilgilenenler için adresleri ekliyorum.

Repair Café Yeryüzü Istanbul
Yeryüzü Derneği, Söğütlüçeşme Cad. 196/3 Istanbul Tel: 0 216 388 11 73
veya
Repair Café Istanbul
Makerhane-  Sokullu Sokağı No:13 Istanbul Tel: 0850 224 08 44

 

Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

1 yorum

  1. cahide 2 June, 2017 at 03:03 Reply

    Gerçekten çok yaratıcı ve komşularımızı bile tanımadığımız şu zamanlarda diğer insanlarla iletişimimizi arttırmak için etkili bir fikir.

yeni yorum yazın

%d bloggers like this: