Prag Alışveriş ve Prag Hediyelik

0
image_1937
Prag Alışveriş

Prag Alışveriş ve Prag Gezilecek yerler

Prag alışveriş için bir kaç tüyo :)

Biz kadınların en sevdiği konu alışveriş. Eh madem Prag’ a geldik üç- beş bişey almadan dönülmez. Başlıyorum.. :)

Prag Alışveriş ve Prag Hediyelik

Prag’ ta alışveriş seçenekleriniz oldukça fazla. Öncelikle size giyim kuşam alışverişlerinizde  işinize yarayabilecek birkaç adres verebilirim. Ardından da Prag’ a,  Çek Cumhuriyetine özel eşyalardan bahsetmek istiyorum, özellikle Prag dönüşü sevdiklerinize  magnetten farklı hediyeler almak istiyorsanız alternatif olabilir.. Nede olsa artık hepimizin buzdolapları doldu. :))

İlk olarak Prag Alışveriş Caddeleri: Pragta alışveriş yapabileceğiniz birçok cadde var bunlardan en lüks olanı Parizska Caddesi. Dünyaca ünlü markaları bu sokakta bulabilirsiniz. Bunun dışında  Mala Strana, Vacloc Meydanı, Narodni alışveriş için alternatif sokak olabilir. Alışverişinizi yaptınız, Ödemenizden sonra tax- free formu istemeyi ve doldurmayı ihmal etmeyin. Yurt dışında akıllı alışverişin olmazsa olmazı budur. Formu ve aldıklarınızı havalimanında uçağa binmeden önce teyit ettirip nakit olarak min. % 10 max % 18 lik kısmı geri iade alın. Bu yüzdelik fark, alışverişinizin cinsinden ve mağazadan kaynaklanmaktadır. Mesela elektronik eşyalardan  her zaman daha fazla vergi iadesi alırsınız.

Alışveriş yapacağınız caddeler dışında, Pragta bizim alışık olduğumuz fakat çoğu Avrupa şehrinde bulamayacağınız alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bunlardan en yenisi ve en lüksü, şehrin merkezinde olan Palladium alışveriş merkezidir. Metro ile gidecekseniz Namesti Republiky durağında inince hemen Palladiumu göreceksiniz. OC letnany ise şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Metrodan letnany duragında inince hemen alışveriş merkezine çıkıyorsunuz. Bu ikisi dışında şehirde orta ölçekli birkaç tane daha alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Peki Çek Cumhuriyetine has neler bulabilirim derseniz, sıranın ilk başında kesinlikle Bohemya Kristalleri gelir. Bölgede kristal üretimi oldukça yaygın. Prag şehrinde birçok yerde bu kristalden yapılmış eşyalar bulmanız mümkün. Alışverişinizi yaparken kalite farklarını göz önünde bulundurun. Çok fazla seçenek karşınıza çıkacaktır. Tabiiki de bir o kadar farklı fiyat aralığı. Eğer derseniz benim için kristaller önemli ve kalıcı bir alışveriş yapmak istiyorum. Bu durumda adresiniz tabiki Moser olsun. Bu mağaza, Çek Cumhuriyetinin en köklü üreticilerinden biri. Çok orjinal ve bir o kadarda gösterişli, kaliteli kristal eşyalar satıyorlar. Tabii fiyatıda diğerlerinden daha pahalı. Moser’in en güzel kısmı, size ürünle beraber kapsamlı bir sigorta veriyorlar. Diyelim 15 yıl sonra torun oldu, geldi, hop takımın bir parçasını yere attı. Hiç üzülmenize gerek yok bu durumda. Kırık parçalarıyla beraber Moser’e yollarsanız, aynısını size gönderiyorlar. Moser’ de size daha detaylı bilgi verirler zaten. Prag’tan Karlovy Vary’ e giderseniz, Karlovy Vary’de de bol seçenek bulabilirsiniz.

Prag Alışveriş moser kristal

Prag Alışveriş moser kristalleri

Kristaller dışında, Çek Cumhuriyetinde yapılarn seramik eşyalarda satışa sunulmuş, el sanatlarını tanıtmak istiyorlar. Eşyalar çok modern, renkli renkli, güzel ve uygun fiyatlı. Açıkçası ben, yöresel yaşamı temsil ettiğini düşündüğümden hediye tercihlerimi bu dükkanlardan yana yaptım.

Takı severim, Swarovski markasına bayılırım derseniz, Prag’ta birçok mağazasını ve çeşidini bulabilirsiniz.

Birde Çek Cumhuryetine özel içkiler var tabii.

Bunlarında güzel hediye alternatifleri olacağına inanıyorum. Bu içkilerden ilki Absinthe, alkol oranı çok yüksek %75 civarında olan, birçok bitkinin damıtılarak fermante edilmesinden elde edilen, Van Gogh’ a kulağını kestiren, fazla içildiğinde halisinasyon görmeye neden olabilecek çok güçlü bir içkidir. Absinthe’i alıp sakın hemen içmeyin. Absinthe nasıl içilmesi gerektiğini gösteren bir video ekliyorum. Önceden izlemekte fayda var.

absynthe-slotted-spoon

Prag Alışveriş Absinthe İçki

Bir diğeri ise yine bitki özlerinden yapılmış, bol baharatlı Becherovka. Yine shot bardaklarında, tek seferde, buz gibi (hattaki buzlukta bekletilmiş) içilen, Absinthe kadar olmasada oldukça güçlü bir içkidir.

Becherovka’nın üretim yeri Prag gezinizde muhtemelen ziyaret edeceğiniz Karlovy Vary şehridir. Karlovy Vary’ den almak genelde daha hesaplı oluyor. birde aklıma gelmişken söyleyeyim, şehrin içinde Becherovka müzesi bulunuyor, geçmişten günümüze Becherovka sürecini bu müzede görebilirsiniz.

Prag Alışveriş Becherovka İçki

Prag Alışveriş Becherovka

Prag’ta alışveriş kısaca benden böyle, eminim siz daha neler neler keşfedeceksiniz…

Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: