Pisa Gezisi ve Pisa’nın Eğik Kulesi

0
image_3192

Özellikle Toskana bölgesine yada Bologna civarına gidiyorsanız, yarım gününüzü Pisa’ya ayırabilirsiniz.

Italya’ da tren ile bir şehirden bir diğerine gitmek çok kolay ve çok hızlı. Mesela Italya’ya kıyasla Avusturya’da trenle yolculuk çok sıkıcı oluyor.  Alplerden dolayı, trenler malesef kıvrıla kıvrıla, çok yavaş gidiyor. Halbuki İtalya’da trenler 200km ortalamayla gidiyorlar. Durum böyleyken bizde tren avantajından ve rahatlığından faydalanıp Pisa’ya ulaşıyoruz.

Pisa’ yı, daha doğrusu Pisa’nın eğik kulesini önceden duymuşsunuzdur, hiç olmadı İngilizce kitaplarında karşılaşmışsınızdır. Gülümsedim vallahi, hatırlıyorum, benim kitaplarımda vardı. :) Pisa kulesi neredeyse İtalya’nın simgesi haline getirilmiştir.

Pisa’ da nereler görülmeli? 

Toskana’da bulunan bu küçük şehirde, görmeniz gereken tek yer Duomo’nun baptist ,anıt mezarlığının ve eğik kulenin bulunduğu, ortaçağdan kalma şehir surlarıyla çevrili mucizeler alanı.(Campo dei Miracoli veya Piazza del Duomo olarak bilinir) 

Pisa gezisi

Buraya ulaşmak için tren istasyonundan 20 dakikada yürüyebilir veya otobüse binebilirsiniz. Biz Pisa’ya gittiğimizde, tren istasyonundan şehir otobüsüne binmiştik. Yolculuğumuz yaklaşık 10 dakika sürmüştü. Otobüs meydana giremediğinden, otobüsten inince biraz yürümüştük. Dönüşte ise istasyona yürüyerek dönmüştük. Bir daha gitsem hava güzel ise şayet, kesinlikle yürümeyi tercih ederim. Hem yürürken şehir daha iyi tanınıyor.

Alana gelirgelmez karşımızda bembeyaz yapılar ve eğik Pisa Kulesi:

Alana yaklaştığınızda bembeyaz yapıları ve eğik kuleyi hemen görüyorsunuz. Bence yapılar çok etkileyici ve farklı. Zaten kendine has mimarisi olmasaydı bu kadar merak edilen bir yer olmazdı. Italya’ nın birçok şehrinde eğik kule görebilirsiniz. Mesela bunlardan en eğik olanı Bolonya’ da bulunan Asinelli Tower. Ama Pisa bir farklı!

Önce Biletler:

Binalara biraz hayran hayran baktıktan sonra, biletlerimizi aldık. Isterseniz sadece görmek istediğiniz binalara, isterseniz hepsine birden girişinizi sağlayan kombine biletten alabilirsiniz.

Pisa kulesine çıkmadan önce:

Biletlerimizi alır almaz eğik kuleye çıkmak istedik ama yukarıya sadece belli sayıda insan çıkabiliyormuş. Kule eğik olduğu için risk almak istemiyorlar tabii. Bu yüzden yukarı çıkmak için sıra alıyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. http://www.opapisa.it/en/home-page.html adresi işinize yarayacaktır. Biz rezervasyon yaptırmadığımız için beklemek durumunda kaldık. Sıramızın gelmesi için yaklaşık 1 saat vardı.

Sıramızı beklerken bizde önce diğer binaları gezmeye karar verdik. İlk olarak Duoma’ya gittik. 1063 yılında yapımına başlanmış özellikle dış cephede kullanılan beyaz mermer ile ilgi çekici bir katedral burası. İçeri girdiğinizde ise beyaz mermer kolonlar ile altın tavan sizi etkileyecektir.

Baptist ve anı mezarını da gördükten sonra, 1 saat dolmuş, kuleye çıkmak için zamanımız gelmişti. Çantalarımızı girişe teslim ettikten sonra, dar, insanların çıka çıka aşındırmış olduğu merdivenlerden çıkmaya başladık.

Çok enteresan bir duygu, insan kulenin eğikliğini, merdiveni çıkarken çok iyi hissediyor.

Sakın üşenmeyin Pisa’ya bunun için geldiniz! Mutlaka yukarıya çıkın. Hem merdivenin yarattığı hissiyat hemde kulenin tepesinden meydana ve şehre bakmak çok keyifli.

Pisa Duomo

Eğik binayı tutuyormuşcasına çekilen fotoğraflardan sizde çekin:) 

Kuleden aşağıya inince, herkes gibi bizde eğik binayı tutuyormuşcasına çekilen fotoğraflardan çektik. Olmazsa olmaz. Özellikle çocuklar çok eğleniyorlar. :) Fotografı çekmek için insanların daha çok nerede durduklarına bakın. Belli açılardan bu ilüzyonu yakalayabiliyorsunuz.

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: