Piemonte mi Toscana mı, Hangisi Daha İtalyan?

1
image_3380

image

Roma- Floransa- Venedik klasiklerini bitirdikten sonra da İtalya’da gözümüzü ilk çevirdiğimiz bölge genelde Toscana oluyor. Öte yandan “Toscana çok turistikleşti, gerçek İtalyan kültürü Piemonte’de” diyenler var. Hangisi doğru? İtalya hepimizin çok sevdiği, gerek iklimi gerek kültürü ve gerekse o şiir gibi diliyle (Fatih Terim İtalyancasını bir kenara bırakırsak tabii) kendimize çok yakın gördüğümüz bir ülke. Herhalde bir çoğumuzun, ilk yurtdışı deneyimi de klasik bir Roma- FloransaVenedik turu olmuştur.

Tecrübeli gezgin olmaya başladıkça bu güzel ülkenin farklı köşelerine merak salıyoruz haliyle. Son zamanlarda Toscana Bölgesi de seyahat severlerin gözde yerlerinden. Eminiz siz de “Ay şekerim geçen hafta San Gimignano’da öyle harika bir Chianti şarabı içtim ki, anlatamam sana!” şeklinde cümleler duymuşsunuzdur. Peki Piemonte’yi hiç duydunuz mu? Aranızda gideniniz varsa iyi bilir, Toscana bölgesi her geçen gün daha turistikleşirken gerçek İtalyan tecrübesini Piemonte’de hala yaşayabilirsiniz.

Biz de kendi bakış açımızdan bu iki bölgeyi karşılaştıralım istedik. .

Yemekleriniz Slow mu Fast mi Olsun?
Bu iki bölge arasındaki bizce en büyük fark, yemeklerde. Piemonte bölgesi, Slow Food akımının doğduğu yer. Eğer klasik İtalyan pizza ve makarnalarının ötesinde biraz daha sofistike yemekler peşindeyseniz doğru adres kesinlikle Piemonte. Hele yemeğiniz üstüne biraz da bölgenin muazzam trüf mantarından serptirdiniz mi, tadından yenmez.

image

Şarapta Chianti mi Barolo mu? 

Şarapta tabii ki önce damak tadı gelir. Yani premium bir Barolo yine premium bir Chianti’den daha iyidir diyemeyiz, haksızlık olur. Ama bir genelleme yapmak gerekirse Toscana’nın Chianti’si artık daha turistikleşmiş, toplu üretime dönmüş, sofra şarabına yaklaşmışken Piemonte’nin Barolo’su, üst düzey hizmet veren butik şarap üreticileri sayesinde gerçek bir şarap ziyafeti yaşatır.

image

Pastoral Manzaralar, Hangi Tepeler Daha Romantik? 
Burada bizim oyumuz Toscana’ya. İki bölge de coğrafi olarak birbirine benzer: küçük tepeler arasında romantik vadiler, o tepelere kurulmuş birbirinden güzel Ortaçağ kasabaları ve alabildiğine üzüm bağları. Ama göz zevki açısından bizce Toscana’nın vadileri Piemonte’ninkileri döver! Road trip yapacaksanız muhakkak listenize alın.

image

Tarih, Kimin Kasabası Daha Sevimli?
Tarihi doku olarak iki bölge de çok benzer özelliklere sahiptir. Az önce bahsettiğimiz gibi, o ufak tepeler üzerine kurulmuş Ortaçağ kasabaları bölgenin hakim tarihi dokusunu oluşturur. Ama bu anlamda Siena, Lucca ve San Gimignano gibi birbirinden tatlı kasabalarıyla itiraf etmeliyiz ki Toscana Piemonte’den daha cazip. Eğer tarih peşindeyseniz buyrun Toscana’ya.

image

Palio Siena’da mı Asti’de mi İzlenir?

Etrafınızda bağrış çağrış konuşan Amerikalılar, her şeyin fotoğrafını çeken Japonlar filan görmek istemiyorsanız kesinlikle Asti’de! Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 5 At Şenliği   yazımızda bahsettiğimiz gibi, Palio gerçek İtalyan kültürünü görebileceğiniz unutulmaz deneyimlerden biridir. Hele kendinize şehrin ana meydanında güzel manzarası olan bir balkon buldunuz mu tadından yenmez.

image

Başkentlere Hiç Girmeyelim!

İş başkentlere gelince tabii ki Toscana’nın başkenti Floransa, Piemonte’nin başkenti Torino’yla karşılaştırılamaz bile. Dünyanın en önemli tarihi şehirlerinden birini, Torino gibi kendince güzel bir şehirle kıyaslamak büyük saygısızlık olur. Oyumuz açık ara Toscana’ya. image

Bu karşılaştırmalardan sonra Sonuç???

Eğer derdiniz güzel yemek, iyi şarap ve turistikleşmemiş özgün İtalyan kültürüyse kesinlikle Piemonte deriz. Yok, daha hoş manzaralar, daha derin ve zengin bir tarih peşindeyseniz Toscana’dan şaşmayın.

Görüşmek üzere,
Bu güzel yazısı için düzenledikleri özel turlarını özenle takip ettiğim TaleCompany’ e çok teşekkür ederim!

Yazar hakkında

1 yorum

  1. Birkan Uğur SARI 4 November, 2015 at 16:39 Reply

    Merhabalar Zehra Abla;

    Makalenizi çok beğendimi beyan etmek için bu yorumu yazıyor ve yeni yazacağınız makalelerde görüşmek umutlarımı iletiyorum başarılarınızın daim olmasını dilerim.

yeni yorum yazın

Südsteiermark, Şarap bölgesi

Südsteiermark’ a şarap bölgesine gitmek bu sonbaharın son güneşli günlerinden birini geçirmek için harika bir seçim oldu. Bu seferki tadımımıza daha önce gitmediğimiz Polz (weingut ...
%d bloggers like this: