Noel Pazarı nedir? Noel pazarlarında neler yapılır?

1
image_3272

‘Noel Pazarı’ ‘Christmas Market’ ‘Weihnachtsmarkt’
Kışın Avrupa’ ya gitmek için güzel nedenlerden bir tanesi!

24 Kasım- 24 Aralık arasında Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, Kuzey İtalya’ daysanız Noel pazarları sizi bekliyor.

 

Noel-pazari

 

Noel pazarları nasıl oluyor?

Minik minik kulübeler, kulübelerde satılan türlü türlü yiyecekler, eşyalar, ışıl ışıl bir atmosfer, rengarenk süslemeler, gençler, yaşlılar, çocuklar, aileler… Kısacası kalabalık. Kocaman gülümsemeler, heyecan, mutluluk. İş çıkışı, haftasonu aktivitesi. Gençlerin buluşma noktası. Kahkahalar, eğlence, alışveriş, yeme içme, keyif..

 

Noel pazarlarında neler yapılır?

1) Glühwein içip & Lebkuchen yiyin!

Almanya ve Avusturya’ daki noel pazarlarına gittiğinizde önce kendinize bir ‘Glühwein’ alın. Glühwein yani sıcak kırmızı şarap. Yanında ‘Lebkuchen’ tarçınlı karanfilli zencefilli kurabiyelerin tadına bakın.
Beğenirseniz ki ben acayip severim, kalpli süslü hazırlanmış kurabiyeler sevdiklerinize hediye olarak harika bir seçim. Kocaman kocaman hazırlıyorlar. Kırarım derseniz, cici cici kutulanmış olanlar da pek şık.

lebkuchen christmas markt

glühwein

http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/fass-35781411-mbqf-33655886/2,w=650,c=0.bild.jpg

 

2) Çeşit çeşit yiyeceklerin tadına bakın!

Geleneksel yiyeceklerin neredeyse hepsi bu kulübelerde satılıyor. Hepsinin tadına bakmak için harika bir yerdesiniz! tadını çıkarmak lazım. :))

Ayrıca bir güzel yapıyorlar. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor. Sanırım atmosfer insanı acıktırıyor.

Christmas market in Graz supernicevisit

3) Kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alın!

Bu marketlerin en büyük amacı aslında hediye satın almak için. 24 Aralık’ ta özellikle aile içinde yapılan büyük kutlamalar sırasında herkes birbirinde hediye alıp veriyor.

Bu arada 24 Aralık’ta ciddi ev kutlamaları oluyor. Hristiyanlar için çok önemli bir gün. 24 Aralık’ ta sokakta yerli halktan görmeniz pek olağan bir durum değil. Şehir resmen terkedilmiş izlenimi veriyor. Herkes evinde, ailesiyle, sevdikleriyle..

Neyse bize gelince, süslü püslü birçok eşya, ıvız zıvır bulabilirsiniz. Takılar, ev süsleri, el emeği göz nuru çeşit çeşit ürün, kokulu sabunlar, ev yapımı likörler, zeytinyağı, soslar.. Çok şey var. Kulübe kulübe gezmek ise en eğlenceli kısmı. Her kulübe de başka bir sürpriz.

Noel pazarı supernicevisit

noel pazarı supernicevisit

4) Bol bol fotograf çekin!

Marketler ışıl ışıl oluyor. Oradan buradan heryerden süsler sarkıyor. Kesinlikle  süslü bir Noel ağacı oluyor. Dev gibi. Her milletten insanlar. Birde neşeli siz, işte hepsi birleşince harka fotograflar ortaya çıkyor.

 

Noel pazarı supernicevisit Noel pazarı supernicevisit Noel pazarı supernicevisit

Noel pazarı supernicevisit

Bol gülümsemeli gezmeler olsun.
Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

1 yorum

yeni yorum yazın

Mardin Turumuz: İlk durak Diyarbakır!

Geçen ay uzun zamandır görmeyi istediğimiz Mardin’ i ziyaret etmeye karar verdik. 19 Mayıs’ da pazartesine geliyor madem, fırsat bu fırsat dedik gezimize başladık. Bizim ...
%d bloggers like this: