Neden Seyahat etmelisiniz?

0
image_4469

Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow-mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts. Broad, wholesome, charitable views of men and things cannot be acquired by vegetating in one little corner of the earth all one’s lifetime.

― Mark Twain

Seyahat etmek zihinsel refahınızı artırabilir.

Yani seyahatiniz, ister iş seyahati olsun, ister aile seyahati, ister tek başına çıkılmış uzun bir seyahat olsun… Seyahat etmek kişiyi mutlu eder. Kendine olan güvenini artırır, yeni deneyimler edinmesine, anılar biriktirmesine olanak sağlar. Dünya’ nın herbir köşesinde bambaşka kültürleri öğrenmemize ve yepyeni insanlarla tanışmamıza fırsat tanır.

SEYAHAT ETMEK SİZİ MUTLU EDER!

  • Beklenmedik durumlarna nasıl mücadele edileceğini öğrenirsiniz.

Seyahatiniz sırasında mutlaka birşeyler planlamadığınız gibi gider. Küçük veya büyük olsun, planlamadığınız kısım için, o anda, bilmediğiniz ülkede çözüm bulmanız gerekir. Pratik düşünme kabileyetiniz gelişir, sakin davranmayı öğrenir ve kendinize olan güveniniz daha da artar.

Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow-mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts.

  • Farklı kültürler, tek Dünya. Kültürleri keşfetmenin keyfi tartışılmaz.

İnanılır gibi değil. İnsan resmen oturduğu köşeden anlayamıyor.  Dünya üzerinde on binlerce farklı kültüre sahip insan yaşıyor. Şaka gibi… Bambaşka yaşantılar, farklı algılar, farklı davranışlar… Seyahat ederken kültürleri keşfetmek kadar keyifli bir duygu yok.

  • Yeni arkadaşlar edinmek için seyahat bir fırsattır.

Düşünsenize bambaşka kültürlere sahip, yepyeni arkadaşlarınız olabilir. Dünyanın her yerinden insanla tanışabilir, saatlerce sohbet edebilirsiniz. Yolculuk sırasında arkadaş edinmek normal zamandan daha kolay oluyor. Özellikle yanlız başınıza seyahat ediyorsanız. Konuşma, paylaşma ve destek ihtiyacı sizin insanlarla daha yakın ilişkiler kurmanıza olanak sağlıyor.

  • Biraz olsun teknolojiden uzaklaşmak fena olmaz.

Herkesin heran elinde telefonu, bilgisayarlarımız karşımızda, hergün yenileri eklenen sosyal medya hesapları… alışkanlıklar. İşte size teknolojiden kurtulmak için bir fırsat. Seyahatiniz boyunca, özellikle yol sırasında internetten uzak olmanız inanın sizi çok rahatlatacak. Sosyal medya bizi gün içerisinde o kadar çok yoruyor ki…

  • Seyahat etmek  kendinize zaman ayırabilmeniz için bir fırsattır.

Seyahat gündelik hayattan sizi uzaklaştırır. Bir anda özünüze dönmeye başlarsınız. Seyahat boyunca kendinize zaman ayırın. Kendinizi dinleyin. Meditasyon yapın. Yanınızda seyahat arkadaşlarınız onlara zaman ayırın. Birbirinizi dinleyin.

  • Seyahat etmek öğretir.

Eğer merakınız var ise değişik kültüri öğrenmeniz için seyahat etmek şahane bir fırsattır. Mesela gittiğiniz ülkenin kültürünü öğrenmek için yerel aktivitelere katılabilirsiniz. Hatta o ülkenin yemeklerini yapmayı öğrenmek için orada yemek kurslarına gidebilirsiniz. Hatta yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Öğrenmek beynimizi aktif tutar ve mutluluk verir. Mesela benim son zamanlarda en büyük dileğim 2 ay Bangkok’ ta kalıp hem yoga yapmak hem de Thai masajı kursuna gitmek.

  • Mutluluk bulaşıcıdır.

Evet bulaşır! Mutluluk bulaşıcıdır! Seyahatiniz sırasında mutlu olan insanlarla tanışmak lazım. Şöyle kocaman gülüşleri olan, sıcak içten, güler yüzlü ve gözleri gülen insanlarla…

  • Seyahatin güzel etkileri kısa süreli değildir. 

Seyahat etmek sizi sadece anlık değil,  uzun vadede de mutlu edecektir. Daha planlı, anılarla dolu ve rahat bir insan olmanıza yardım edecektir. Seyahatleriniz sırasında yaşadığınız güzel anılar sizinle ömür boyu kalır. O anıları hatırladığınızda yüzünüzde gülümseme ile geri döner. Kendinize güveniniz artar, açıkfikirli, güler yüzlü, Dünya’yı tanıyan keyifli bir insan olursunuz.

O zaman herkese bol seyahatlar!

Görüşmek üzere
supernicevisit

 

Yazar hakkında

yorum yok

Seyahat güvenliğinizi artıracak telefon uygulamaları

Artık hepimizde akıllı telefonlar…O zaman teknolojinin güzelliklerinden yararlanıp, seyahat güveliğimizi neden arttırmayalım?  Seyahat güvenliğinizi artıracak telefon uygulamaları için hemen aklıma gelenleri yazıyorum. Siz de yorum kısmına ...
%d bloggers like this: