Neden Küba’ yı bu sene görmeliyim/ görmelisin?

4
image_4503

Hala Küba’ yı benim gibi görmediyseniz acele etmenizde fayda var. Bu sene gördük gördük. Görmedik Küba’ nın o güzel havasını yakalamamız malesef mümkün durmuyor.

Küba = Zaman Tüneli

1960 yılından beri Küba‘ ya ambargo uyguluyor. Dolayısıyla Küba’ ya seyahat etmek, kimilerine göre 1940’lara 1950’lere seyahat etmek gibi.

Ambargo’dan dolayı, ülke Amerikanlaşmadan, ticarethaneleşmeden bu güne kadar gelmiş durumda. Ancak Amerika ve Küba arasındaki bu gerginlik son senelerde az biraz azalmaya başladı. Durum böyle olunca, ülkede Amerikan etkisi görülmeye başlandı bile.

Mesela artık marketlerde Pepsi bulmak mümkün. Bundan sadece 7 yıl önce ilk defa Kübalıların cep telefonu kullanmalarına izin verildi. Sadece 4 yıldır Kübalıların araba satmalarına ve ya ev alıp- satmalarına izin veriliyor. Ve sadece 3 yıldır Kübalıların ülkelerinden çıkmalarına izin veriliyor. İnternet kullanımı ise gün geçtikçe artıyor.

source

Işte bu yüzden Starbucks Küba’ ya açılmadan, eski arabalar ortadan kalkmadan Küba’ yı görmek lazım!

Küba’ yı biran önce ziyaret etmen/ etmem gerektiğini gösterir birkaç neden daha….Hala Küba seyahat listenin sonlarında geliyorsa eminim ki bu yazıdan sonra başlara geçecektir.

1. Mimari

source

Geleneksel yapılar, fikirlerin ve geçmişin izlerini taşıyor. Bana kalırsa, fotograf kelimelerden daha çok bu durumu anlatıyor. Mimarinin güzelliğine bakar mısınız? Yaşanmışlık akıyor resmen.

2. Eski Arabalar

Cuba vintage car.

Uygulanan ambargo’ dan dolayı, Küba’ ya ne yeni arabalar gelebilmiş, gelebilse bile kimsenin arabayı alacak gücü olmamış. İşte bu yüzden at arabaları ve bisiklet dışında göreceğiniz tüm ulaşım araçları 1940lardan 1950lerden kalmadır. Küba’ da 1956 Cadillac‘ a binmek hiç fena olmaz. :)

 

3. Kübalılar

Cuba ladies

photo credit

 

Dünya’ nın en arkadaş canlısı ve en sıcakkanlı insanları Kübalılar olarak bilinir. Keyifli, pek neşeli insanlar. Dans etmeyi seviyorlar, eğlenmeyi biliyorlar. Güzel insanlar. Evde gibi hissedeceğimize eminim.

4. Mojito

 

Mojito’ nun ana vatanı. Küba gezim boyunca, eksik etmeyeceğim bir lezzet! La Canchanchara, Mojito’ nun ballı versiyonu. Küba’ nın Trinidad şehrinde ortaya çıkan bu içkiyi denemeden olmaz. Aklınızda bulunsun. Gerçi kimbilir Küba’ da Mojito’ nun tadı nasıl enfestir. Çooook merak ediyorum.

5. Küba Sahilleri

küba sahiilerii

photo credit

 

Küba sahilleri…. Bembeyaz kumlar, palmiyeler… Kartpostallarda gördüğüm bu güzel manzarayı yaşamak istiyorum.

Bu yazıdan sonra sizi bilmem ama ben daha da gitmek istediğime karar verdim.
Belki’ de Küba’ da karşılaşırız. :)

Görüşmek üzere.
supernicevisit

Yazar hakkında

4 yorum

  1. Canchanchara Tarifi: Mojito’ nun Ballısı | 2 March, 2016 at 15:25 Reply

    […] Neden Küba’ yı bu sene görmeliyim? yazımda da dile getirdiğim gibi, Küba’ ya gittiğimizde Canchánchara içmem lazım… Küba’ nın Trinidad şehrinde ortaya çıkan bir çeşit ballı Mojito diyebiliriz. Kimbilir Küba’ da ne güzel yapıyorlardır. Ama canı çekenlere Salsa Müziği eşliğinde Canchanchara tarifi:   […]

  2. Gulet Kiralama 7 March, 2016 at 01:05 Reply

    İnsan bu fotoğrafları gördükten sonra neden Küba’ya gitmeli bir kere daha anlıyor.Cezbedici ve mistik bir havası var sanki.Görüpte hayran olmamak elde değil.Tabi bunun için önce sizi tebrik etmek lazım.Fotoğraflar çok güzel ….Resmen insanı kışkırtıyor.Gezi rehberi olarak başarılı bi çalışma.Tebrikler….

yeni yorum yazın

Beyaz Bir Yılbaşı Tatili

Yılbaşı planları yapmaya başladınız mı? Evet, düşünceler başladı…  Şahsen ben bu yılbaşı için planlarımı yapmaya başladım. O geceyi hayal ettiğinizde, çoğumuz gibi sizin de aklınıza, karlar altında bembeyaz ...
%d bloggers like this: