Ne güzel şehirsin Eskişehir’ im! 2.gün

3

Eskişehirin ilk günü dolu dolu, cıvıl cıvıl bol anılı geçti. İkinci günümüzde, yüzümüzde koca bir gülümsemeyle erkenden uyandık. Günümüzü Odunpazarında geçirmeye karar verdik, Burası en sevdiğimiz yer oldu. Zaten Eskişehir gezilecek yerler dendimi akla ilk önce Odunpazarı geliyor. Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra hemen attık kendimizi sokaklara.  Otelden çıkar çıkmaz karşımızda hanımların açtığı tezgahlar. Örgüler, boncuklar, el emeği göz nuru eşyalar.. Bir de ev yapımı reçeller,turşular, salçalar..

Eskişehir hanımların tezgahları

 

 

IMG_2439

Bayılıyorum böyle tezgahlara. Doğal ürünlere, el işlerine… Hiç bitmesin geleneklerimiz…

Tezgahlarda hanımlarla sohbet ede ede alışverişimizi yaptık taktık takıştırdık :)

Ardından Odunpazarı evlerinin arasından, arnavut taşlı yollarından yukarı doğru çıktık.
Hemen sağ tarafımızda lüle taşından eşyalar yapıp satan Beyfendiyi gördük. Kapı önünde oturmuş, lületaşından pipo yapıyordu. Bizi büyük bir içtenlikle karşıladı. Dükkanın içine girdik. Çeşit çeşit. Hepsi el işi. Hanımıyla beraber yapıyorlarmış. Nasıl bir emek! Nasıl bir ustalık!!

IMG_2445

IMG_2450

Hayretler içinde bakakaldım pipolardaki detaylara. Hemen aldım bir tane bize. İçeceğimizden değil ama çok şık evimizde güzel bir hatıra.. Hanımıyla beraber yaptıkları yüzükler ise renk renk. Daha sonra Hanım bize yüzükleri nasıl renklendirdiğini gösterdi. Lületaşı hemen renk değiştirirmiş. Kırmızı hediye kağıdını lüle taşına sarıp kağıdı çakmakla yaktı. Taş hemen kırmızı rengi aldı. Bir kısmına da siyah ve mavi ekledik mi, artık daha da şık.

IMG_2448

eskişehir gezisi

Alışverişimizi yaptıktan sonra yukarı doğru biraz daha yürüdük. Karşımızda Kurşunlu Camii ve Külliyesi. 1525 yılında tamamlanmış burası, oldukça eski bir yapı. Kurşunlu ismi kubbesinin kurşun levhalarla kaplı olmasından geliyormuş. Kurşunlu çevresine gelince özellikle Gözde’m hemen sokağa yayılan dinginliği ve huzuru farketti. Sonradan gördükki Eskişehir Mevlevihanesi buradaymış. Mevlevihane hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz internet adresi: http://www.eskisehirmevlevihanesi.org/. Kurşunlu Camisini ve çevresini gezdikten sonra hemen orada bulunan Kurşunlu Külliyesi Eskişehir Sanatları çarşısına attık. Çarşıda sanatkarlar kendi eserlerini satıyorlar. Buradan çok güzel ebru, tezhip, hat eserleri alabilir, Mevlana ile ilgili kitaplar bulabilirsiniz. Hediyelik çok güzel alternatifler var. Ben buradan gerçek yaprak üzerine ebru çalışılmış kitap ayraclarından aldım. Hem kendime hem arkadaşlarıma. Küçük ama emek dolu çok güzel bir hediye oldu bence. No:3 te bulunan Tuba Hanımla epey bir sohbet ettik. Çok güzel ebru çalışmaları yapmış. Özellikle her zaman görmeğe alışık olduğumuz klasik çizgilerin dışına çıkmış harika eserleri vardı. Çok çok çok beğendim.

IMG_2464

IMG_2469

eskişehir gezisi

Alışverişlerimizide yaptığımıza göre Koşun Kasr-ı Nur’ a! Bir önceki gün kahvaltımızı ettiğimiz yere… Aklımız mantıda eriştede kaldı. Sabahın 11’i daha ama olsun gidip tatmak istiyoruz, birde Dibek kahvesi içmek.

eskişehir gezisi supernicevisit

Bu sırada Üniversite’ den canım arkadaşım Pelin’im ve çok sevdiğim nişanlısı Fırat’ ta hazırlanıp yanımıza geldiler. Onlar gelene kadar biz mantıları, erişteleri mideye götürdük. Aman Yarabbi çok güzeldi. Ortaya istemiştik hani kahvaltı ettik yiyemeyiz çok falan diye ama inanın son bir parça erişte kalmıştı, 3 çatal aynı anda almak için gitti. Kim kaptı hatırlamıyorum ama tadı hala damağımda. Pelinler gelince kahvelerimizi yudumladık, yeni çiftimizden havadisleri aldık, mutluluklarıyla mutlu olduk. Yakında düğünümüz var :))

eskişehir gezisi

eskişehir gezisi

Artık dönme vakti gelmişti.Saat 13:00 gibi Istanbul’ a doğru yola çıktık.
Daha niceleri Kızlar Volume 2322702198281…olsun! Bu arada kızlar volume 2ye şimdiden karar verdik. Tarihi bilmesekte Bolu’ya gidiyoruz.

Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

3 yorum

  1. Sevcan 28 June, 2015 at 16:40 Reply

    Harika bir gezi olmuş en çok ilgimi ev yapımı mantılar çekti :) Süper gerçekten Eskişehir’in kıymeti bilinmeli yazınızı sonuna kadar okudum çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

yeni yorum yazın

%d bloggers like this: