Eskişehir gezilecek yerler * Eskişehir gezi rehberi

3

Geçen ay Istanbul’a geldiğimde 1. sınıftan beri beraber büğüdüğüm can arkadaşlarımla şöyle felekten bir gün çalalım dedik. Niyeyse hiç yapmamışız, bir kebapçıya gidip mezelerimizi yiyip rakımızı yudumlamamışız beraber! Neyse 3 kız deymeğin keyfimize. :) Eh laf lafı açtı, kahkahalar atıldı, konudan konuya geçildi derken onlara Eskişehir’ den birinin mesaj attığını, restoranına uğramamı istediğini bunun bir ilk olduğunu, ay ilerde de böyle giderim, şöyle giderim, oh oh tadarım, yazarım diye hayallerimi anlatırken, Gözde’ m demez mi “haydiiiii o zaman haftasonu Eskişehir’ e gidiyoruz…!!” Biz ki Cansın’ımız Bursa’ da okurken bir türlü beceremeyip bir hafta sonu bile gidemeyenler, haha bir anda Eskişehir’ e gitmeye karar verdik! Kırdık şeytanın bacağını valla. Bu gezinin adını kızlar volume 1 koyuyorum. :) (çok yaratıcı oldu :P ) Inşallah volume 23372181290. ıncısını görürüz :)

Yusuf usta supernicevisit

Neyse Efendim ben Eskişehir doğumluyum. Doğuvermişim Orada biraz daha kalıvermişiz ee sonra Istanbul anneanneler, babaanneler, dedeler bizi bekler, ben 2 yaşındayken Istanbul’ a geri gelmişiz. Eh kan çeker derler ya Eskişehir’ e bayılıyorum! Istanbul dışında nerede yaşarsın deseler hiç tereddüt etmeden Eskişehir derim oh çokta rahat ederim.Düzenli, keyifli, rahat, cıvıl cıvıl, gencecik, insanlar sevecen, modern ama aynı zamanda Anadolunun sıcak kanlılığı hiç kaybedilmemiş. Inanılmaz güzel bir karışım.

Annemi de kandırdık dört kız Cumartesi sabah 6′ da  yola çıktık. Ver elini Eskişehir. Ne kadar güzel olmuş yollar, kaymak gibi 3.5 saatte Eskişehir’ deydik. Günün başında zaman kavramını konuşmaya başladık. Evde miskin miskin oturup sonra bir dışarıya çıkalım, trafikte kalıp ardından bir kahve içelim ile geçicek bir cumartesi gününü bambaşka bir yerde kim bilir nereler görüp neler keşfederek geçirecektik.. ” Aman kızlar ne iyi yaptık” diye diye, birde annemin böreklerini yiye yiye Eskişehir’ e vardık.

Eskişehir supernicevisit

Biz, Annemin mesleğinden dolayı, Tarihi Odun Pazarında bulunan Anadolu Üniversitesi’ nin konuk evinde kaldık. Konaklardan bir kaçını birleştirip bu şirin konuk evini yapmışlar. Gözlerime inanamadım müthiş olmuş! Ama sizde gittiğinizde Tarihi Odun Pazarında kalın. Harika bir bölge. Gerçi eskiden buralar pek kötüymüş ama 2006 civarında yapılan restorastonlar ile Eskişehir’ in incisi haline gelmiş bu semt. Odun pazarında Abacı oteli gördüm. Onlarda bir kaç konağı birleştirmişler. Alternatif olabilir.

Konuk evine eşyalarımızı bıraktık, hemen kahvaltı etmeye. Gelmeden araştırdık biraz. Birde çevredekilere sorduk ne yapalım nerede kahvaltı edelim diye. Yolda kime sorduysak ‘Aaa Mado’ya gidin çok güzel kahvaltı veriyor çeşit çeşit, efendim şuna gidin çok modern.’ Yok biz doğal şeyler istiyoruz, yer sofrasında peynir, zeytin bal, kaymak istiyoruz! Gözleme istiyoruz yanınada bardak bardak çay. Odun  Pazarında böyle bir yer aradık durduk.

Eskişehir görülecek yerler

Sonra karşımıza Kasr- ı Nur çıktı. Işte bu! Mükemmel bir kahvaltıydı. Peyniri, zeytini, reçelleri, balı kaymağı hepsi çok lezzetliydi. Eskişehir gözlemesi, Çerkez gözlemesi de yedik. Yedikte yedik, herkesin ağzı kulaklarındaydı valla.

Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir supernicevisit

Eskişehir gezilecek yerler

Sonra yan masamızda oturanlarla muhabbet etmeye başladık Onlarda 4 kişilerdi anneanne- dede, baba, torun. Napıosunuz nereye gidelim napalım muhabbetlerinden sonra onlar kalktı biz kalktık. Yüzümüzde kocaman bir gülümseme ile Eskişehir’i gezmeye başladık.

Ilk durak olarak balmumu müzesini seçtik. Zaten hemen odun pazarında. Aaaa kahvaltıda tanıştığımız aile bize doğru yürüyor. Meğer onlar biz karar verene kadar müzeye gitmiş, ancak müze 14:00 te açılacağı için giremeden geri dönmüşler. Bizde gerisin geriye döndük. Tekrardan hoşçakallaştık. Arabamıza doğru yürümeye başladık. Şimdi sırada Eskişehirin parkları vardı.

Arabayı aldık tam otoparktan çıkıyoruz aaa oda ne yine o aile. Onlarda parka gidiyorlarmış takıldık peşlerine. İyi de oldu yolu pek bilmiyorduk. Yolda giderken Eskişehir’li aile dostumuz aradı. Hadi beni alın yoldan bende geleceğim sizinle. Eh aileye bişi söylemeden saptık kavşaktan sağa. İçimiz bir kötü oldu. Neyse dedik yine görürüz :) Sonra parkta gördük. Nasıl güldük :) Kovalamaç gibi!

Eskişehir gezilecek yerler:

Kısa bir yolculuktan sonra Eskişehir Sazova Parkı:

Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir gezilecek yerler

Şansımıza da hava o kadar güzeldi ki! Montlarımızı arabada bırakıp parkın keyfini çıkardık. Güzel güzel resimler çektik, birebir ölçekle yapılmış korsan gemisini keşfettik,  bilim müzesine girdik, deneyler yaptık. Ayrıca burada Uzay Müzesi ve Sualtı Dünyası da var. (Biz giremedik rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş ya da uzun uzun beklemek) Birde parka Türkiye’ nin önemli kulelerinden esinlenerek (Galata Kulesi- Istanbul, Adalet Kulesi-Topkapı Sarayı, Kız Kulesi- Istanbul, Çan Kulesi- Diyarbakır, Ulu Kule- Mardin, Burgulu Kule-Amasya,Yivli Kule- Antalya) Masal Şatosu yapmışlar. Çok güzel, masal gibi adı üzerinde.

Eskişehir gezilecek yerler

 Eskişehir supernicevisit

Isterseniz parkı minik gezi treniyle de gezebilirsiniz. Gezi treni ücretsiz, Müzeler ise yetiştin 1 TL, öğrenci 50kuruş. Inanılır gibi değil. Sonra kış diye yoktu ama parkın içindeki suni gölette yazın çocuklar su kayağı yapıyorlarmış, optimist eğitimi alıyorlarmış. Ne kadar şanslı bu şehirdeki çocuklar. Hem eğleniyorlar, hem de ufukları genişliyor, tüm bunların yaratıcısı Sn. Yılmaz Büyükerşen’ i binlerce kez kutluyorum. Ne kadar güzel yenilikler, güzellikler getirdi Eskişehir’imize.

Sırada Kent Park var!Eskişehir plaj

Eskişehir gezilecek yerler

Görde inanma! Plaj yapmışlar plaj! Kumlar getirilmiş, şezlonglar konulmuş, havuzlar yapılmış. Şaştım kaldım. Güzel yürüyüşler yapılabilecek, arkadaşlarla aileyle sevgiliyle gelinebilecek çok keyifli bir park olmuş burası. Parkın dört bir yanına heykeller ilgi çekiciydi. Aslına bakarsanız şehrin herbir köşesinde heykel görmeniz mümkün. Sn. Yılmaz Büyükerşen’ in resim ve heykele olan yatkınlığının etkisi büyük.

Eskişehir supernicevisit

Eskişehir gezilecek yerler

Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı, Kent Parkın da içinden de geçiyor. Bence Kent Parka gelmenin en keyifli yolu, Köprübaşından yani kent merkezinden kalkan botlara binmek.Tabii tramvaylada ulaşım mümkün.

Ağzımız açık bir şekilde parkı gezdikten sonra şehrin yolunu tuttuk. Parkları da gezdiğimize göre şimdi şehir merkezini gezmenin tam sırası. Arabamızı otele bıraktıktan sonra Odun Pazarından tramvaya bindik. İki durak sonra Çarşı durağında indik.

Şehirde İlk iş Çi börek yemek!

Çiğ börek değil aman Eskişehirliler duymasın! :)  Çi börek dedin mi herkes Papağan diyor, azının tadını bilen halk hariç. Tatar evi dediler, bi kaç yer daha söylediler. Bulalım Papağan dışında başka bir yer derken Papağan çıkıverdi karşımıza. Eh madem öyle haydi dedik burada yiyelim. Güzeldi güzel olmasına ama o kadar çok müşteri varki fabrika gibi çalışmak zorundalar. Eh yağlı olmasıda dolayısıyla çok doğal. Bir daha gidişim için güzel tavsiyeleriniz bekliyorum. Az yağlı güzel bir çi börek yemek istiyorum. :)

Eskişehir gezilecek yerler çi börek

pinterest by Nazlı Çiçek

pinterest by Nazlı Çiçek

Köprübaşından Gondol’ a binmeye ne dersiniz??

Evet doğruymuş Gondollar geziyor kanalda. Venedik gibi. Kanallar köprüler ve gondollar. Hemde gondola binmek sadece 15 TL. Bu fiyata max 5 kişi binebiliyorsunuz. Venedikte 80€ anlaşırsan ne mutlu! Saat 17:00′ den sonra bitiyor Gondol turları. Sabah 10 da tekrar başlıyor.

Gondol durağının tam karşısındaki dükkandan dövüle dövüle öğütülen Dibek kahvesinden, yan dükkandan Manda kaymaklı lokum adık. Lokum pamuk gibi. Alışverişlerimizi tamamlayıp Porsuk boyunca yürümeye başladık.

 

Eskişehir supernicevisit

Eskişehir gezilecek yerler bitmez…

Porsuk kıyısında güzel bir yürüyüş:

Eskişehir supernicevisit

Köprübaşından başladık, köprülerden geçe geçe resimler çeke çeke Doktorlar caddesine vardık. Aslında halk arasında Doktorlar caddesi olarak geçiyor. Istanbul’ daki Bahariye caddesi gibi. Birçok Doktorun muayanesi olduğu için böyle kalmış adı. Gerçek adı Ismet Inönü Caddesi. Bende bu caddede doğmuşum. Benim için önemi bir başka. Bu caddedenin hemen paraleli Porsuk çayı.

Öyle güzel ki! boydan boya kafeler, restoranlar, banklar. Cıvıl cıvıl. Ister yürüyüş yapın, ister sevdiklerinizle kahvenizi yudumlayın, ister tavlanızı atın… Şehir Üniversite şehri olunca malum genç nufus ta hayli yüksek. Dolayısıyla şehir heran canlı. Burası da öyle gece gündüz herzaman hareketli. Hele bir de hava güzelse…Eskişehir supernicevisit

Bizde Porsuk kıyısında bulunan bir kafede oturup kahvelerimizi içip, yorgunluğumuzu attık. Sırada tanıdık ziyaretlerimiz vardı. Veteriner arkadaşımızın kliniğine gittik, ordan eski ev sahibimize gidip anıları canlandırdık ve günün son durağı olarak Mezze adında harika bir balıkçıda akşam yemeğimizi yedik.

Eskişehir’ de balık keyfi: Mezze Balık

Eskişehir supernicevisit

Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir’ de balık yemek isterseniz birkaç seçenek mevcut. Bunlardan biri şehrin dışında bulunan Söğütönü Alabalık. 3-4 sene önce gitmiştim. Fena değildi. Ama bu sene bizim tercihimiz Mezze Balık’ tan yana oldu. Mükemmeldi. Ikıside balık ama tamamen farklı konsepteler.

Mezze Balık yeni açılmış Eskişehir’ e. Anadolu’nun göbeğinde lezzetli ve taptaze balık ve mezelerin servis edildiği çok keyifli bir restoran. Sahibi Cunda’lı. Özellikle mezeleri inanılmaz lezzetli.

Eskişehir’ e gelmeden önce birçok yazıda karşılaşmıştım. Eh birde Eskişehirli arkadaşlarım tavsiye edince akşam yemeğimiz için adresimiz belli oldu. Sabahtan rezervasyon yaptırdım. Daha telefonda çok keyifli bir yere gideceğimizi tahin ettik. Nitekim öyle oldu.

Eskişehir supernicevisit

Özellikle Şefin dil balığı mezeleri bir harikaydı. Inanamadım hepsinin dil balığı olduğuna. Ustalık bu olsa gerek. Hepsi birbirinden güzeldi. Biz 4 çeşit dil balığı denedik. Siz gittiğinizde hepsinden deneyin bence. Mezelerden sonra birkaç ara sıcak aldık. Bunlar arasından Tarhanalı dil balığı favorim oldu. Anlayacağınız biz meze& rakı keyfi yaptık. Büyük balığa yerimiz kalmadı.  Ardındanda şefim inanılmaz lezzetli bir peynir tatlısı ve meyve tabağı ikram etti.

Eskişehir supernicevisit

Mezelerden kendimi alamadığımız ve çok yorgun olduğumuz için rakımız arttı. Kalkarken bizim için ayırabileceklerini bir daha gelişimizde devam edebileceğimizi söylediler. Ne kadar güzel dimi? Nerde kaldı artık böyle restoranlar??!!

Eskişehir supernicevisit

Zaman kavramına geri dönecek olursak:

Iste 1 gün evde miskinlik yapmak yerine neler neler yapılır, ne kadar çok şey görülür, öğrenilir, ne kadar çok insanla tanışıp, ne kadar çok sohbet edilirmiş. Hepimiz için harika bir gün oldu. Nicelerine inşallah.

İkinci günümüzü ise Odun Pazarında geçirdik. Burası en sevdiğimiz yer oldu. Detaylar bir sonraki yazımda.  Eskişehir gezilecek yerler 2. yazımız ile devam edecek.

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

3 yorum

 1. Ceyhun Yenipınar 21 February, 2015 at 10:20 Reply

  Çi Börek yemek için Odunpazarı evlerinde Kurşunlu Camii nin ilerisindeki KIRIM Tatar evini denemenizi öneririm Eskişehir in en leziz çi Böreçisi orasıdır bizim için. Meşhur ve herkesin şuraya gidin denilen çi börekçiler maalesef meşhur oldukları kadar güzel çi Börek yapamıyorlar. Hamurlarını nişasta ile çabucak açarak bizimde midelerimizin yanmasına neden oluyor. KIRIM Tatar evi haricinde şehir merkezinde nereye gidelim çi Börek yemeye derseniz eğer Sakın meşhur yere gitmeyin, ticaret Odası’nın karşısındaki Temel Çi böreğe gidin derim ama bol içli olanından yemelisiniz, ucuz olan standart çi börekten değil. Inanın bu küçük dükkanlar o meşhur yerlerden daha güzel yapıyor çi böreği. Eğer yolunuz Alpu ilçesinden geçerse, girişte sağda petrol istasyonunun içinde bulunan çi börekçi en meşhur ve leziz çi Börek yapan yerdir. Not: Bu tavsiyeler, çi Börek lezzet arayışı için uzun yıllar boyunca tekrar tekrar aynı ve farklı yerlere gidilerek lezzet deneyimleri neticesinde oluşmuştur… Son söz: Eeeeeeeeeen güzel çi börekler elbetteki herkesin kendi ANNESİNİN yaptığı çiböreklerdir

  • supernicevisit 21 February, 2015 at 11:51 Reply

   Ceyhun Bey Merhabalar,
   Tavsiyeleriniz için çok çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Gerçekten lezzetli yerleri bulmak istiyordum. Kırım Tatar evini duymuştum ama o gün birtürlü bulamadık. Birdaha Eskişehir’ e geldiğimde tavsiyelerinizi mutlaka deneyeceğim. Çok teşekkürler tekrardan. Sevgiler.

yeni yorum yazın

nereden başlasam?

Nereden başlayacağımı bir bulabilseydim aylar öncesinden yazmaya başlayacaktım. Hala daha bulabilmiş değilim o ayrı ama bugün başlangıç yapmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde beni bekleyen güzel geziler ...
%d bloggers like this: