Mardin’ den neler alınır?

0
image_2855

Mardin’ den kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz çok özel şeyler var!!

İlk sırada  Mardin’ e has mavi badem şekeri:

badem_sekeri_mardin_-_badem_sekeri

badem şekeri_aktuelresim.com

Mavi olmasının nedeni Lahor bitkisinin kökünden elde edilen boyanın kullanılmasından dolayıymış. Valla pek bir lezzetli. Köşe başı satılıyor. Cadde üzerinde yürürken hep ikram ediyorlar. Hatta bazen sıcacık  fırından yeni çıkmışına bile denk gelebilirsiniz. (Aman sıcağından alıp eve götüreyim demeyin ;) )

Denedim sordum soruşturdum. En güzel badem şekeri Davut Selim‘ de satılıyor. Mardin’ de birkaç yerde şubeleri var bunlardan biri hemen merkezde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda. Çok taze, çok lezzetliydi. Sevdiklerimize götürmek üzere aldık. Kasaya geldiğimde hemen arkada rafta bulunan kitap dikkatimi çekti. Nükhet Everi’ nin yazdığı Mardin güneş ülkesi adlı kitap. Malesefki kitabı bulduğumda gezimizin son saatleriydi. Keşke seyahatten önce karşıma çıksaymış. Olsun kitabı bir solukta okudum. Muhteşem.

Bu arada 3 çeşit mavi badem şekeri yapmışlar. Farklılık üzerindeki şeker miktarından kaynaklanıyor. Birde tarçınlı badem şekeri satılıyor ki onunda tadı bir başka güzel.

Badem şekerinin taze olduğunu nereden anlaşılır?

Tadımın dışında mavi badem şekerinin rengi durdukça açılıyor. Hatta ondandır ki yöre halkı hayalet şeker olarakta adlandırır badem şekerini. Laf aramızda Mardinden döndükten 1,5 ay sonra bile çok lezzetliydi.

Mardin’ den sabun da alınır: Mehmet Dede

mardinin-meshur-bittim-sabunu-dunya-pazarinda-387559-02

Mehmet Dede Tek sabuncu_ aktifhaber.com

En az badem kadarı kadar çok yerde sabun satılıyor. Özellikle bıttım sabunu (fıstığın olmamış halinin yaprağının yağından yapılan sabun) pek özel.

Çeşit çeşit sabun bulmanız mümkün. Size tavsiyem 1. Cadde üzerinde bulunan TEK adlı sabuncu olan Mehmet Dede’ den almanız. 6’lı paketler halinde satıyor. 2 bıttım, 2 menengiç, 2 bademli. Fiyatı 6 TL.

Mardin’ den Telkari:

Telkari gümüş tel işleme sanatıdır. İncecik tel haline getirilmiş gümüşün bükülmesiyle yapılan el emeği göz nuru bol detaylı bir sanat. Mardin ve Midyat bölgesine has çok kıymetli bir el sanatı. Malesef günümüzde ekonomik şartlardan dolayı 3-5 tane telkari ustası kalmıştır. :(

Telkari aksesuarları hem Midyat hemde Mardin’ den alabilirsiniz. zaten yürürken önünüze birsürü dükkan çıkacaktır.

Daha gitmeden aklıma koymuştum Mardin’ den telkari ustalarında şahmeran alacağım diye. Alamadım. :( Hepsi bileğime büyük geldi. Küçültmeleri için ise malesef zaman yoktu. Neyse bir dahakine inşallah..

Ayrıca Kayseriye Bedesten’ inde bulunan bakırcılara da bir göz atmak hiç fena olmaz:

Ben çok güzel kahve takımı aldım. Hatta öyleki sevdiklemize hediye diye aldığımız birkaç parçaya da el koydum. :) Pardon :))

IMG_4934

Mardin Kayseriye Bedesten_ supernicevisit

 

Görüşmek üzere,
supernicevisit

 

 

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: