Malta’ ya seyahat

0
image_3647

Malta’ ya seyahat etmek için o kadar çok güzellikler varki… İster kültürel ve doğal güzellikleri için, ister Malta’ da ingilizce öğrenmek için, isterseniz eğlence, isterseniz yatırım yapmak için… Malta keşfedilmesi gerekilen bir ülke.

Kültürel zenginlik 

7000 yıllık geçmişi ile Malta çok zengin bir kültüre sahip. Tarih boyunca birçok ülkenin etkisinde kalmış ve günümüzde bunların etkilerini taşıyor. Kültür zenginliğini dilde, yaşam tarzında, yemeklerde, binalarda… kısacası her yerde görmek mümkün.

Açıkçası böyle hem kültürel zenginliğei hem de modern yüze sahip ülkelere/ şehirlere bayılıyorum. Bir anda sizi bambaşka dünyalara götürebiliyorlar. Mesela Malta’ da en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mdina’ nın etkileyici şehir kapısından girdikten sonra bir anda ortaçağ sokaklarındasınız…

Malta-Mdina-City-Gate-470x260

Mdina Şehir Kapısı photo@ www.cardelmar.com

 

Ingilizce resmi dil

Malta’ nın diğer başka hiçbir ülkeye benzemeyen bir özelliği var ki… Birçok kişinin Malta’ ya ziyaret nedenlerinin başında geliyor. Malta’ da iki tane resmi dil bulunuyor. Bunlardan biri Maltaca, bir diğeri ise İngilizce. Ülkede heryerde, herkesle rahat rahat ingilizce konuşabilirsiniz.

Ingilizce’yi verimli, eğlenceli bir şekilde öğrenmek, Ingilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, Malta’ da bulunana dil kursuna gitmek en güzel yöntemlerden biri. Mesela Maltalingua dil okulunun sunduğu seçeneklere bir göz gezdirin derim. Gençler ve yetişkinler için çeşit çeşit seçenekler sunuyorlar. Hatta eğer isterseniz sizin isteğiniz doğrultusunda programlar hazırlıyorlar. Bir yandan Malta’ da ingilizce öğreniriyorsunuz, bir yandan harika bir tatil geçiriyor, bir yandan da gündelik hayatta ingilizce konuşarak pratik yapma şansına sahip oluyorsunuz. Böylece kısa sürede Ingilizcenizi maximum ölçüde geliştiriyorsunuz.

reception

Malta yemekleri:

Malta’ da yemekler Sicilya, İngiltere, İspanya, Kuzey Afrika esintileri taşıyor. Kulağa hoş geliyor değil mi? Merak etmemek elde değil.

Ġbejna(peynir) Prinjolata (tatlı) Pastizz(tatlı) maltese stewed rabbit (stuffat tal- fenek) (tavşan) mutlaka tadılmalı.

rabbit-stew-comp-cover

stuffat tal fenek photo@ www.theredbistro.com/

Malta Balkonları

Rengarenk ahşap çıkmalar…

Arap kültünün etkilerini Malta’ da görmek mümkün. Bunlardan bir tanesi ise rengarenk ahşap çıkmalar.

malta @pinterest

malta @pinterest

 

Muxrabija olarak adlandırılan bu balkonlar eskiden ev içerisindeki insanların sokakları, görünmeden izlemeleri için yapılmış. İçeriden baktığınızda dışarıyı görebiliyorsunuz ancak dışarıdan bakan evin içerisini göremiyor. Özellikle kadınların gözükmeden çevreleri izlemeleri için kullanılmıştır.

Şimdi ise şehrin güzel bir dokusu, rengi.

Comino adası ve Blue Lagoon

malta blue lagoon

malta blue lagoon photo @pinterest

 

Malta 3 adadan oluşuyor. Bunlardan en miniği, ortada bulunan Comino adası. Bakmayın sadece 3,5 km olduğuna. Hergün birçok turiste ev sahipliği yapıyor, çünkü öyle güzel sahillere sahip ki… Bunlardan bir tanesi Blue Lagoon. Akvaryum gibi denizin keyfini doyasıya çıkarmak lazım.

 Marsaxlokk’ un  balıkları & renkli kayıkları

photo@ www.royalcaribbean.com

photo@ www.royalcaribbean.com

 

 

Marsaxlokk’ ta herşey balıkla alakalı. Balıkçılık , balık restoranları, pazar günü kurulan ünlü balık pazarı, renkli balıkçı kayıkları… Renkli kayıkların (luzzu) üzerinde bulunan gözler ise bizim de kültürümüze göz kırpıyor.

photo@ http://www.treklens.com/

 

‘Azure Window’ yıkılmadan yakından görülmeli

azure window photo@pinterest

azure window photo@pinterest

 

Malta’ nın ikinci büyük adası olan Gozo’ da ‘Azure Window’.  Birçok yerde belkide buranın resimleriyle karşılaşmışsınızdır. Birde yakından görmek lazım hemde en yakın zamanda, yıkılmadan. Malesef her geçen gün köprü inceliyor :( Hala fırsat varken bir an önce görülmeli. Doğal köprünün üstüne çıkmak 2012 yılında yasaklanmış ama hala birçok kişi illegal bir şekilde denize atlayışlarını sürdürüyor :)) Bir çılgınlık yapılsa mı??

Malta’dan diğer ülkelere rahat seyahat

Malta’ ya geldiniz,  hattaki birçok kişinin Ingilizce öğrenmek için seçtiği en güzel yöntemlerden birini seçip, Maltada dil okuluna 2-3 aylığına geldiğinizi düşünün. O kadar şanslısınız ki! Malta’ dan başka ülkelere gitmek çok kolay. Bir kere Malta Avrupa Birliğinde olduğu için diğer Avrupa ülkelerine seyahatiniz serbest. Bunu zaten biliyordunuz. Peki size uçak biletlerinin çok uygun olduğunu, mesela önceden planlayacağınız Barselona’ ya yapacağınız bir haftasonu gezinize gidiş- dönüş sadece 60 euro civarına uçak bileti bulabileceğinizi söylesem?

Valletta-aerial-shot

Malta_ Valletta photo@ fr.locita.com/

Malta’ da Barok mimari

Malta’nın başkenti Valletta Barok mimari örnekleriyle UNESCO DÜNYA MİRASI listesinde yer alıyor.
İşte Valletta’ dan birkaç barok örnek:

Valletta skyline photo@ wikipedia

Valletta Waterfront_Pinto Wharf

Valletta Waterfront_Pinto Wharf photo@ wikipedia

 

Malta 2018 Avrupa kültür başkenti olacağı için hazırlıklar yapılıyor.

Bu doğrultuda birçok etkinlik düzenleniyor bunlardan biri ise:  barok mimari haftası

Malta’ da spor aktiviteleri

Maltada spor aktiviteleri çok fazla. dağcılık, yelken, surf, golf, tenis,  dalış… Özellikle dalış ülkede çok yaygın ve su altı muhteşem.

malta-diving

photo@ http://www.aquanautscuba.co.uk/

Birde yatırımcılar güzel haberlerim var…

Tüm bu güzelliklerin ve değerlerin yanısıra, ülke yabancı yatırıcımlar için şu sıralar gözde konumda.Vergi konusunda avantajlar, fabrika alanı sağlama gibi birçok kolaylıklar gösteriliyor. Yatırımların artırılması şuanda Malta’da yürütülen büyük bir proje. Benden söylemesi :)

 

Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

nereden başlasam?

Nereden başlayacağımı bir bulabilseydim aylar öncesinden yazmaya başlayacaktım. Hala daha bulabilmiş değilim o ayrı ama bugün başlangıç yapmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde beni bekleyen güzel geziler ...
%d bloggers like this: