Loisium- spa ve şarap oteli, Langenlois, Aşağı Avusturya, Avusturya

0
image_750

Loisium Enoteca

Loisium oteliyle master dersim sırasında tanıştım. Önemli, değerli binaların teknik, mekansal, felsefi olarak incelenmesini içeren bir dersti. Bir binamız da Loisium otelinin şarap tadım merkeziydi. Dersim sayesinde tanıştığım otele fırsat bu fırsat diyip gittik.

Loisium, Yukarı Avusturya eyaletinde, Langanlois kasabasında bulunuyor. Langanlois Avusturya’ nın şarapçılıkla uğraşan mini yerleşim yerlerinden birtanesi. Bu kasabada hneredeyse herkes şarapçılıkla uğraşıyor. Her taraf üzüm bağı.. Kış ayında gittiğimiz için doğa pek canlı değildi ama yaz sonbahar aylarını, buraları bir de o zamanlarında görebilmek için, iple çekiyorum.
Renk cümbüşüdür eminim. Bir de Sturm zamanı gitmek var! :)

Loisium: Spa ve Şarap oteli: Otele giriş yaptıktan sonra rahatlamaya zaten başlıyorsunuz. Sıcacık karşılamadan sonra zaten yüzünüzün gülmememsi neredeyse imkansız. Sonra hemen otel ile bilgiler veriliyor nerede ne var havlular nerede gibi. Odalar çook! konforluydu. Kokulu sabunlar, kremler, ne isterseniz mevcut.. 

Otelin en hoşuma giden yanı sabah check-in öncesi giriş yapıp, check-out tan sonra da akşama kadar Spa’ dan faydalanabilme şansınız var. Mesela biz 1 gece kalmamıza rağmen 2 tam gün Spa nın keyfini çıkarttık. Dışarıda hava -5, -6 derecelerde iken, 35 derecelere kadar ısıtılmış açık havuza bayıldım doğrusu..Hım bişey itiraf etmem gerekirse, Spa kısmı evet rahat, huzurlu, konforlu ama Spa oteli adını taşıyorsa bence daha geniş bir alana sahip olmalıydı bu bölüm.

Loisium otel ve sıcak havuz

Loisium spa bölümü

Otelin en önemli bölümlerinden biri şarap tadım merkezi.
100 den fazla çeşit şarabı tadabilir, ardından satın alabilirsiniz. Günlük sınırlı veya sınırsız kullanım ücretleri var. isterseniz rehber eşliğinde bir yandan şarapların özelliklerini öğrenebilirken, bir yandan da mahseni gezebilirsiniz.

Tabii biz de  şarapları denemek istiyorduk. Günlük sınırsız deneme almaktı fikrimiz. Almamıza gerek kalmadı. Otel odamızdaki sınırsız kullanım kuponunu bulmamız fikrimizi bir anda değiştirdi :) Bir de tam gittiğimiz vakit kimsecikler yoktu. Tadım merkezinde bulunan genç çocuk, şarapları hem anlatarak hem tattırarak bizi bilgilendirdi. Tattığım tüm şarapları ileri günlerdeki yazımda paylaşacağım.

Yemeklere gelirsek, kahvaltı dahil bir otel. Ancak diğer saatlerde, sürekli ikramlar oluyor. Hattaki odanıza bile küçük surprizler getiriyorlar. Ayrıca restorantı inanılmaz lezzetli! Hatta bayağı iyi! :)) tabii her yemeğin yanına, şarap tavsiyeleri ile beraber…

Ben o gün tavşan etli salata yedim. Ardından peynir tabağı istedim. Peynir tabağını büfeden siz kendiniz yapıyorsunuz. Binbir çeşit, istediğiniz kadar… Ah çok seviyorum peynir çok; bağımlılık resmen bu bendeki…

tavşan etli salata

peynir!!!  :)

2 günlük Loisium ziyaretimiz sırasında Langenlois kasabasını, Krems şehrini de gezmeyi ihmal etmedik. Sıcak aylarda canlı, cıvıl cıvıl olacağına inanıyorum ve o zamanları iple çekerek yazıma son veriyorum.

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

Gols, Burgenland, Avusturya

Bugün 12-14 Nisan arasında Gols sehrinde yapılan şarap festivaline katıldık. Sabah 9:30 da Grazdan çıktık ve yaklaşık 300 km uzaklıkta olan Burgenland eyaletine vardık. Festival ...
%d bloggers like this: