Lange Nacht der Museen, Graz, Avusturya

0

Bugün “Lange Nacht der Museen” yani müzeler gecesiydi Avusturya’nın her bir şehrinde.

Her sene Ekim ayında bir gece, tüm müzeler açık oluyor. Daha öncesinde bu etkinliği duymuştum ama gezilerim sırasında hiç denk gelememiştim. Artık Avusturya’da yaşadığım için etkinlikten haberim olur olmaz, bu sene bu geceye katılmaya karar verdim.

Sevgili arkadaşım Özlem de bu hafta sonu Graz’daydı. Sabahtan Graz’ı güzelcene gezdik. Ardından müzeler gecesi için biletimizi aldık. Bilet fiyatları yetişkin için 13€, öğrenci için 11€’du. Etkinlik 18:00 de başladı. Bu gecenin en güzel tarafı, sınırsız sayıda müze gezebilmekle beraber, müzeleri rehber eşliğinde geziyor olmanız. Dolayısıyla inanılmaz keyifli geçiyor. Ayrıca çok kalabalık, cıvıl cıvıldı her yer.

Umarım bizim ülkemizde de böyle geceler düzenlenir…. Sanatla, sanatçıyla, resimle, müzikle, koleksiyonla, mimariyle toplumu buluşturmak ne kadar güzel!

Biz gezimize “Landeszeughaus Universalmuseum Joanneum” müzesi ile başladık. Bu müze Avusturya’nın savaş kıyafetleri, savaş ekipmanları müzesi. Müze Graz’ ın alışveriş caddesi Herrengasse No: 16′ da. 4 katlı bu müze eşyalarla dopdolu, çok etkileyici. Bana kalırsa bu müzeden,  ülkenin farklı şehirlerine 4 ayrı müze açabilirler.  En etkilendiğim nokta ise daha önce düz kılıç kullanırken, Türklerin kıvrık kılıcının gücünü kabul edip :) onlarında kıvrık kılıç kullanmaya başlamaları.

savaş kıyafetleri

Avusturya ve Türk kılıçları

İkinci durağımız “Schloss Eggenberg” ( Eggenberg Sarayı) oldu. Eggenberg Sarayına kaç zamandır gitmek istiyordum, bir fırsat yaratıp gidememiştim. Bu güneymiş kısmet. Çok ta güzel oldu aslına bakarsanız. Eggenberg Sarayı 17yy da yaşamış olan Eggenberg ailesine ait. Binayı gece gezdiğimiz için, avizelerde yanan mumlardan dolayı, o zamanki atmosferi bir nebze daha hissetmiş olduk.

Schloss Eggenberg girişi

Barok mimariye sahip Schloss Eggenberg,aynı zamanda kozmik, astroloji ve uzay ile ilgili simgelerle donatılmıştır. 4 taraflı, iç avlulu olan bu binada yaşayanlar güneşin hareketiyle gün içerisinde yavaş yavaş odalarını değiştirirlermiş. Ayrıca sarayda bir çok koleksiyon bulunuyor. çeşitli yüzyıllara ait resim koleksiyonlarının yanı sıra, para koleksiyonu çok geniş yer tutuyordu.

Schloss Eggenberg, iç mekan

Üçüncü durağımız, Hanns Schell koleksiyonu Schloss- und Schlüsselmuseum (kilit müzesi) oldu. Tarihten günümüze birçok kilit, anahtar sergileniyordu. 4 katlı bu bina Lendplatz’ da bulunuyor. Ben çok etkilendim. Özellikle  17- 18 yy daki kilit mekanizmaları, kadın kiliti ve günümüzde üretilen bulmaca gibi kilit çeşitleri, hileler, gizli birimler…

kilit müzesi

kilit müzesi, kadın kilidi

kilit müzesi, kadın kilidi

 

kilit müzesi

Dördüncü ve son durağımız ise Graz şehir merkezinde bulunan “Neue Galerie Graz” oldu. Bu galeride modern sanat eserlerinin yanı sıra, 19. ve 20. yy koleksiyonları sergileniyor. Özellikle Michelangelo Pistoletto’nun aynalarla yaptığı eserler oldukça eğlenceliydi. Galeri girişindeki altın rengine boyanmış vagon; camlı, ışıl ışıl bir meydandan yürüyen merdiven ile aşağı inilerek binaya giriş Galerinin dikkat çekmesini sağlayan profesyonel mimari dokunuştan bazıları.

Görüşmek üzere

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

Gmunden, Yukarı Avusturya

Gmunden şehri Traun gölü çevresinde bulunan mini minicik bir şehir. Sadece 13 bin nüfusa sahip, şaşırttı mı? Şahsen hayır :) Avusturya böle işte minicik minicik ...
%d bloggers like this: