Kos Adası Gezi Notları… Haydi Kos Adasına gidiyoruz!

1
image_1503

Kos Adası gezi notları,
Kos Adası gezilecek yerler
Kos Adası gezimiz hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Daha çok okumak isterseniz Kos adası hakkında yazdığım, Bodrum’ dan Kos adasına nasıl gidilir ve Kos adası gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz.

 

Turgutreis’ ten Kos adasına geçmek artık inanılmaz rahat ve kolay. Sabah saat 9:30 da motora biniyorsunuz saat 10:00 da Kos adasındasınız. Durum böyle olunca geçen sene ilk defa gittiğimiz Kos adasına tekrardan gitmeye ve Kos’ tanda feribotla diğer adalara geçmeye karar verdik. Aklımızda Santorini ve Mikanos vardı. Ardından planımıza Atina’ yı da ekledik. Feribot seferlerini internetten iyice araştırdık. Çok rahat bir şekilde feribot seferleri hakkında bilgilere ulaştık. Ancak kısıtlı zamanımız olduğu için hepsine feribot seferlerini uyduramadık. Bizde sadece Atina’ ya gitmeye, diğer adaları sonraki gezilerimize bırakmaya karar verdik.Kos adasıKos adası gün batımı

kos adası supernicevisit

Kos Adası Gezi Notları

Haydi gelin önce bizim Kos adasıyla başlayalım.. Çarşamba sabahı Turgutreisten 9:30 feribotuyla Kos’ a geldik.

Kos Adası Gezi Notları

Daha önce Kos adasına geldiğimiz için bu sefer adanın arka taraflarına, köylerine gitmek istedik. Bunun için iki seçenek var ya otobüsle sıcakta sürünmece yada araba kiralayıp keyiflice gezmece. Bizde araba kiralayalım dedik ama bulmak ne mümkün! Acentalara soruyoruz ya ellerinde kalmamış yada uçuk kaçık fiyatlar. Eh talep çok olunca durum böyle oluyor. Araba kiralayacak yerler ararken, bir restoranın sahibine de sorduk. Adam hemen arkadaşlarını aradı ordanda bir sonuç alamadık. Sonunda bizde bu sevdadan vazgeçtik. Ellerimizdeki valizleri geçen sene gittiğimiz ve çok memnun kaldığımız Fatma Hanımın restoranına bırakıp Kos’ un merkezinde gezmeye akşam yemeğimizi de bu restoranda yiyip biletlerini daha önceden almış olduğumuz Atina feribotuna binmeye karar verdik. Hem böylelikle Fatma Hanım’ ın enfes portakal tatlısının tarifini de alabilme şansımız doğacaktı. :))

Fatma Hanımın restoranı diyip diyip durduğum meğersem herkesin met ettiği Caravelle restoranıymış. Fatma hanım bizi içtenlikle karşıladı, hemen bavullarımızı koyabileceğimiz yerleri gösterdi. Ardından hep beraber oturup Türk kahvelerimizi yudumladık. Bildiğiniz gibi Yunanlılara göre bizim Türk kahvesi onların Yunan kahvesi. Tabii yıllarca beraber yaşayınca çok normal bir durum bu. Fatma Hanıma hiç geç kalmadan portakal tatlısının tarifini sordum. Geçen sene yemek sonrası ikram etmişti. Sunumu, lezzeti ile harikaydı. Aslında canım anneannemin portakal reçeli gibi. Bana kalırsa tek fark portakalın doğranış şekli ve sunum.

Hoş sohbet eşliğinde keyifle kahvelerimizi yudumladıktan sonra şehir merkezine yürüdük. Hafifte acıkmışız dedik hadi sabah bize yardım eden adamın restoranında bişeyler yiyelim.
Babamın aklında kocaman dönerler kalmış :) Defterdar İbrahim Paşa camisinin bulunduğu meydandan sahile doğru gitmek için sokağa saptığınızda ilk restoran. Adı Aulogiros! Kos’ a giderseniz mutlaka! ama mutlaka yemeğinizi burada yiyin sahibi Sarkiza da benden çok selam söyleyin. Böyle güzel ağırlamayı böyle içtenliği ve böyle lezzeti bir arada başka bir yerde bulabilmek çok zor.
Babam hemen aklına takılan döneri, Raif Amcam klasik ızgara tavuğunu istedi. Sarkiz Bey’ de bize kocaman bir meze tabağı hazırladı. Uzomuzu da yudumladık (sakız adasında üretiliyormuş, en iyi uzolardan biriymiş), tatlılarımızıda yedik.

kos adası supernicevisit

kos adası supernicevisit

Kos Adası Gezi Notları

İkram üstüne ikram, muhabbet.. sanırım 4 saat orada oturmuşuzdur. Yanımızdakilerle de tanıştık. Çok keyifli yemek yiyorlardı. Yavaş yavaş ama. Uzolarını yudumlarken ortaya bir tabak, 4 kişi yavaş yavaş! yiyorlardı. Bir dahakine bizde yavaş yavaş :) Sarkizdan iki tane tarif aldım. Bir tanesi yunan usulü cacık, diğeri ise yunan usulü Ispanaklı börek. Haydi afiyet olsun :))

Aulogiros‘ dan kalktığımızda bir baktıkki saat olmuş 16:30. Sıra gelmiş Fatma Hanımın restoranı Caravelle‘ ye gimeye. Söz verdik bi kere mecburen gideceğiz. Dükkanlara bakına bakına restorana vardık. Yolda güzel bir içki mağazası bulduk, hemen meydanda aklınızda bulunsun. Biraz da Caravelle de atıştırıp, bu sefer birer de rakımızı içtik.

kos adası supernicevisit

19:45 te Atina Feribotumuza binip yolculuğumuza başladık.

kos adası supernicevisit

kos adası supernicevisit

Kos Adası Gezi Notları

kos adası supernicevisit

Bu seferki Kos gezimiz daha çok yemek yemekle geçti. Kos adasında nereler görülmeli derseniz? Kos adası gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

1 yorum

yeni yorum yazın

%d bloggers like this: