Kasablanca gezimiz

0

casablanca supernicevsit

Fas gezimizin 3. ayağı olan Kasablanca için Fes’ten yola çıktık. Tren’ e atladığımız gibi Kasablanca’dayız. Tren çok rahattı! Ancak! Dikkat etmeniz gereken bir durum var. Tren ile rahat rahat seyahat etmek istiyorsanız mutlaka 1. sınıf almalısnız. Fiyat olarak sadece 2 euro fazla. Konforu görünce daha çok deseler yine verirdim diyorsunuz. Bir kere klimalı! yarım saatte bir temizlik için geliyorlar. Ve tenha. Daha ne olsun?

Tren’ den indik Taksi’ ye binip otelimize gitmek istedik. O da ne! Büyük şehire hoş geldiniz. Bir önceki yazımda anlattığımda taksilerin çok uygun olduğunu söylemiştim. Söylenenlerin aksine kazıklamaya çalışan taksicilerin olmadığını da söylemiştim. Kasablanca’ da mı? Inanılmazlardı.  Önceden biliyordum, tren garından otelimiz 20 Kr. tutacak. Yok ne Selamün Aleyküm ne bişey hiç bir işe yaramıyor. 80 diyen var 90 diyen… Neyse en sonunda 40kr. anlaştık ve otele vardık.

Kasablanca ülkenin yeni yüzlerinden biri. Şehir hızlı bir şekilde modernleşiyor. Pek yapay bir hali var.

casablanca supernicevsit

Kasablanca

Kasablanca

Kasablanca şehrinde beni etkileyen 2 tane  yer var. 

1) esnaf balıkçısı:  Snack Amine:

Okyanusun kıyısına geldik haydi balık yiyelim değil mi? Ama turistik şeyler istemiyorum. Doyasıya yemek istiyorum. Hemen otelimizin resepsiyonistine sordum. Sağolsun bize esnaf balıkçısını tarif etti!. Snack Amine hemen yeni şehrin merkezinde bir balıkçı.

Şöyle söyliyeyeyim,

Karışık balık tabağı, karides güveç, salata ve 2 kola ya toplamda 8 euro verdik.

Adress: 32 Rue Chaouia (Ex Rue Colbert), Casablanca 20000

casablanca gezisi

2) Dünyanın en büyük 3. Camisi olan II. HASAN CAMİİ:

Gerçekten çok büyük. Özellikle cuma öğlen namazında bu koskocaman avlusunda, birlikte namaz kılanları izlemek çok isterdim. Kimbilir nasıl bir atmosfer oluşuyor. Cami çok güzel. Ama yeni olduğunu öğrenince benim gözümde değerini az birazcık kaybetti. 1986-1993 yılları arasında yapılmış. Olsun yine de çok güzel. Harika bir minaresi var. Dikdörtgen şeklinde. Fas’ ta genelde minareler bu camide olduğu gibi dörtgen oluyor. Camide kullanılan mavi tonları ve yalın görünüşü çok asil.

casablanca gezisi

 

casablanca gezisi

 

casablanca gezisi

casablanca gezisi

casablanca gezisi

 

Kasablanca

 

Görüşmek üzere,

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: