Uzak Diyar Makri, Fethiye’nin Ta Kendisi

0
image_5118

Fethiye; Kentin eski adını Rumcadaki anlamından alan Makri, yani uzak diyar; aslında hiç o kadar da uzak değilmiş.

Metropollerde nasıl bardaktan boşalırcasına aktığını anlamadığım hayatımdan tam da usanmışken, üstelik popülist tavırlarla oraya buraya tur düzenleyen yerlerden de hoşlanmıyorken, tam da uzak diyarlara kaçasım biraz da yazasım gelmişken Jollytur’un Fethiye fırsatları reklamları dikkatime takılıverdi. Üstelik de evime giderken yüzüme yüzüme çarpan reklama kayıtsız kalamıyordum. Tüm irademle kayıtsız kaldıysam da arama motorları da reklamları inatla destekliyordu.

Jollytur’un Fethiye fırsatları ile giriştiğim gereksiz mücadelede pes ettim ve bir kaybeden olarak bakın neler kazandım.

  • Bir defa, damak tadına son derece düşkün biri olarak yöreye ait ne varsa ağzımı sulandıracak şekilde ekranda duruyordu. Bulgurun, buğdayın, soğanın ve biberin hem etçil hem otçul beslenenlere harmanla hitap edebildiği bu eşsiz yere Jollytur’un Fethiye fırsatları ile gitmekle çok iyi ettim ha yalan yok inat da ettim. Sevmiyorum ya turları atladıkları bir şey var mı, unuttukları es geçtikleri derken hırs yaptıkça hırs yaptım. Ne fayda.

Hisarönünde girip çıkmadığım bar kalmadı desem yeridir. Madem bir açığını bulamadım Jollytur’un Fethiye fırsatları hazırlanmış diye sinirlenmeme bile gülmeye başladım. Mekândaki romantizm mi dersiniz, havanın cazibesi mi, hırsımdan çatlayıp araştırmacı yazar olup hiçbir şeyi araştırmadan hazıra konarak buraya gelişimin dayanılmaz hafifliği mi bilemedim ama hakkını verdim işte.

On iki Adalar’dan Kayaköy Hayalet Şehri’ne, Paspatur Çarşısı’ndan en küçük Likya yerleşim yerlerine tarihi dokusunu dokularımda hissedene kadar neresi varsa yazılmış önerilmiş hepsine gittim hepsini gördüm. Yat yarışlarında heyecanlanırken, freskler karşısında duygulandım. Rumların dokusunu mimarisinde bulduğunuz o dar sokaklarda düşündüm dinlendim durdum hem de gezerken. Müzesinde Perslerden Osmanlı’ya kadar ikinci bir seyahat daha gerçekleştirdim. Pişman değilim. Gene olsa gene giderdim. Ha meşhur efsane Paspatur çarşısının içindeki Fethiye suyunu içen buraya tekrar gelirmiş ya doya sıya kana kana içtim. Jollytur’un Fethiye fırsatları

kaynak

Jollytur’un Fethiye fırsatları ile ilk karşılaştığımdaki küçümsememe inat şimdi sırada hangi fırsatlar var bunu düşündüm. Yazılarımı yazarken aklım diğer tur ve rotalarda daha gezilecek nice yerler ve böylesi bir mekâna bu kadar hakkını veren turda kaldı.

Gönülden teşekkürler Jollytur.

Görüşmek üzere

 

Yazar hakkında

yorum yok

Sis Altındaki Şehirler

Artık gökdelenler heryerde. Birçok şehirde hergün bir yeni gökdelen daha yapılıyor. Durum böyle olunca, şehre sis çöktüğü zaman ortaya çok değişik bir manzara çıkıyor. Sisleri ...
%d bloggers like this: