İstanbul’ da En İyi Büryan Nerede Yenir?

2
image_4126

İstanbul’ da En İyi Büryan Nerede Yenir?

İstanbul’ da en iyi Büryan Kebabı, Fatih’ te Sur içinde bulunan eski Kadınlar Pazarı olarak adlandırılan meydanda yenir. Burada birçok restoran, kasap ve peynirci bulunuyor. Sizi alıp eski zamanlara götürecek, şehrin bozulmayan noktalarından biri burası. İstanbul’ da Büryan yiyecekseniz, Sur içinde bulunan bu meydana gitmenizi şiddetle öneririm.  Benim favorim Siirt Şeref Büryan. Sur Ocakbaşı ‘ da güzel. Ancak ben Sur Ocakbaşına Sur tatlısı yemeğe gidiyorum.

Önce  Siirt Şeref Büryan’ da Büryan Kebabı sonra Sur Ocakbaşında Sur Tatlısı

Bildiğiniz gibi Büryan Kebabı aslen Siirt ve Bitlis’ te yapılıyor. Büryan kebabı yapmak pek kolay değil. Zira temizlenmiş kuzu, çengellerle önceden kızdırılmış kuyuda, saatlerce ağır ağır pişmesi lazım. Dolayısıyla yumuşacık bir et yiyorsunuz. Porsyon halinde servis yapılıyor. Kemikli veya kemiksiz istemeniz mümkün. Ben kemikli olanından isteğip, elimle yemeği seviyorum.

istanbul büryan  eniyi büryan

Bu arada  Siirtliler Kahvaltı’ da bile Büryan yerlermiş. O nedenle Fatih’ teki kadınlar pazarında da erken saatte Büryan bulmanız mümkün. Saat 11:00 gibi giderseniz en tazesinden yersiniz.

Şiddetle tavsiye ediyorum. Yanına da perde pilavı, mumbar dolması bir de özel yapılmış ayranından söylediniz mi… Sonra da Sur Kebapta Sur tatlısı yemeğe gittiniz mi… Keyfinize diyecek olmaz. Benden söylemesi :)

istanbul büryan

Bu resim geçtiğimiz aylardan, biz. :)

Afiyetler olsun.
Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

2 yorum

yeni yorum yazın

Kos Adası gezilecek yerler

Artık Kos adasına gitmek çok kolay! İster Bodrum merkezden isterseniz de Turgutreis’ ten sabahları kalkan motorlarla çok kısa bir sürede adaya ulaşmanız mümkün. Vizeniz varsa, ...
%d bloggers like this: