Hamburg’tan Kopenhag’ a tren yolculuğu

2
image_2541

Hamburg’tan Kopenhag’ a tren yolculuğu: Trenin Baltık denizini geçmek için feribota bindiğini biliyor muydunuz?

Hamburg'tan Kopenhag' a tren yolculuğu supernicevisit

Amsterdam, Hamburg ve Kopenhag olarak planladığımız 10 günlük yılbaşı tatilimizin 3. ve son ayağı olan Kopenhag’ a giderken tren ile yolculuk etmeyi tercih ettik. Tatilimizi planladığımız günlerde Hamburg- Kopenhag tren biletimizi hemen internetten satın aldık, rezervasyonlarımızı yaptırdık. Size tavsiyem eğer önceden tarihinizi biliyorsanız, sizde DB sitesinden bilet almayı tercih edebilirsiniz. Hem daha kolay hem de daha uygun fiyatlı bilet bulmanız mümkün. Hatta bazen yarı fiyatından daha bile ucuza bulabiliyorsunuz. Mutlaka ama mutlaka yer rezervasyonu yaptırın. Yol çok kısa değil, ayakta gitmek pek eğlenceli olmayacaktır…

Hamburg’ta son kahvaltımızı ettikten sonra otelimizin tam karşısında bulunan Hamburg Hauptbahnhof’ tan öğlenleyin trenimize bindik. 2 saat sonra deniz kıyısına varmıştık. Daha önce birkaç yazıda trenin baltık denizini geçerken feribota bindiğini okumuştum ama nasıl olduğu ile hiçbir fikrim yoktu. Acaba tren gerçekten feribotun içine binecek miydi? Biniyorsa nasıl biniyordu? Ee ozaman bu feribot çok mu büyüktü? Yoksa biz trenden inip feribot ile Danimarka’ya varıp ordan yeni bir trene mi binecektik?  Meraklı gözlerle beklemeye ve izlmeye başladık. Gerçekten tren avaş yavaş feribotun içerisine doğru ilelemeye başladı. Feribotun içerisine de ray döşemeişler. Feribot karaya yanaşınca, tren raylarını birleştiriyorlar ve tren feribotun içerisine doğru ilerlemeye başlıyor. Tren yerleştikten sonra anons yapıldı ve trenden inip feribotun 2. katına çıktık.

Hamburg'tan Kopenhag' a tren yolculuğu supernicevisit

Yolculuk şöyle ilerliyor:

  1. Feribot karaya yanaştıktan sonra, tren feribotun arkasından içeriye giriyor.
  2. Yolcular yapılan anonstan sonra trenden iniyor ve feribotun 2. katına çağrılıyor. Bu sırada eşyalarınızı trende bırakabiliyorsunuz, (ki herkes bıraktı) trenden herkes indiği anda tren kilitleniyor.
  3. Yolculuk 45 dakika sürüyor. Sizde bu esnada feribot içerisinde bulunan kafe, restoran, duty-free, ve manzara teraslarının keyfini çıkarabilirsiniz.
  4. Feribot Danimarka’ya yaklaşırken anons yapılıyor ve yolcular trene çağırılıyor.
  5. Feribot trenden iniyor ve yolculuğunuza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

45 dakikarlık keyifli bir yolculuk:

Trenden inip 2. kata çıktığımızda önce baştan sonra feribotu gezindik. Sonra Duty- Free ye girip bir kaç torba liquorice (meyan kökünden yapılan siyah renkli acımtırak şekerlerden) aldıktan sonra manzara teraslarının keyfini çıkartmaya gittik. Güneşin batışına denk geldiğimizi için manzara bir ayrı güzeldi.

Hamburg'tan Kopenhag' a tren yolculuğu supernicevisit

Hamburg'tan Kopenhag' a tren yolculuğu supernicevisit Hamburg'tan Kopenhag' a tren yolculuğu supernicevisit

Yolculuk sırasında beni en çok etkileyen ise denizin üstüne kurulmuş olan rüzgar tribünleri oldu. Daha önce birçok kez rüzgar tribünü görmüştüm ama ilk defa denizin üstüne yerleştirilmişleri gördüm. Harika duruyorlardı. Danimarka’ daki enerji üretimini merak edeiyorsanız bu link bir başlangıç olabilir.

denmark wind turbines

Toplamda 4 saat süren tren yolculuğumuzun sonunda Kopenhag’ a vardık. Kopenag gezimizi bir sonraki yazımda anlatacağım.

Görüşmek üzere,

supernicevisit.

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: