Güvenli seyahat için tavsiyeler

0

 

keep calm and travel safe_supernicevisit

 

1) Seyahat planlarınız hazır. Hangi ülkeye/ ülkelere gideceğinizi biliyorsunuz. Harika! Seyahatinizin güvenli geçmesi için yapmanız gereken ilk şey, seyahate çıkmadan önce seyahat sigortası yaptırmanız. Seyahat sigortası yaptırmak hem çok kolay, hem de uygun fiyatlı. Herhangi bir aksilik olduğunda ise süper kurtarıcı.

2) Seyahate çıkmadan önce gerekli belgelerin ikişer tane fotokopilerini alın. Teknoloji gelişmiş olsa bile yanınızda belgelerinizin fotokopilerinin yanınızda olması her zaman avantaj. Belgelerinizin fotokopilerini bavulunuzda güzelcene saklayın.

3) Seyahat edeceğiniz ülkeye gitmeden önce yaptırmanız gereken herhangi bir aşı olup olmadığını öğrenin. Gerekiyorsa mutlaka yaptırın.

4) Yanınıza acil durumlarda kullanabileceğiniz ilaçları alın. Mesela ateş düşürücü, kaşıntı ilacı… Reçeteli ilaçlarınızın reçetelerini almak ve kutularında taşımak iyi olabilir. Birde ilaç taşımayı abartıp torba torba götürmeyin. Sizin ilaç kaçırdığınızı sanıp, ilaçlarınıza el koymasınlar :P Bu arada bazı ülkelerde en basit ilacı bile eczaneye girip satın alamıyorsunuz aklınızda bulunsun. Tedbirli olmakta fayda var.

5) Seyahatiniz sırasında paranızı birkaç farklı yere koyun. Böylelikle herhangi bir aksilik olduğunda kaybınız daha az olur. Aksilik olmasa bile kafanız rahat gezersiniz.

6) Gezerken değerli eşyalarınızı odanıza bulunan kasaya kitleyin. Avrupa’ da pasaportunuzu bile koyabilirsiniz. Ben daha birgün bir polisin durdurup
pasaport sorduğunu görmedim. Çaldırmaktansa polis merkezine gitmeyi tercih ederim. Odadan alıversinler :)

7) Seyahatlar sırasında birçok insanla tanışabiliyoruz. Eğer yeni arkadaşlar edindiyseniz, ve bir daha buluşma kararı verildiyse, onlarla kalabalık yerlerde  buluşmak daha doğru olacaktır. Böylelikle başınıza herhangi birşey gelme riski çok azalır.

8) Yerli halktan çok farklı giyinip dikkat çekmemek akıllı bir davranış olacaktır.

9) Seyahatinizden önce gideceğiniz yerleri az çok belirleyin. Buralara nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin. Böylelikle aval aval oraya mı buraya mı diye bakmak durumunda kalıp, dikkatleri üzerinize çekmezsiniz. Ayrıca zamandan tasarruf önemli :)

10) Seyahatleriniz sırasında ailenize ve arkadaşlarınıza nerelerde olduğunuzu, iyi olup olmadığınızı arasıra haber vermek, herhangi birşey gerektiğinde size ulaşmalarını kolaylaştıracaktır.

Bu küçük tavsiyeler eminim seyahatinizin daha güvenli ve kolay geçmesini sağlayacaktır. Siz tedbirleriniiz alın, kafanız daha rahat , daha keyifli bir tatil geçirin. Zaten hepimiz tatile keyif için gitmiyor muyuz?

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

Salzburg’ta Mozart’ın izleri

Salzburg dünyanın en ünlü bestekarlarından Mozart’ın doğduğu şehir. Şehrin dörtbir yanında Mozart’ ın izleriyle karşılaşabilirsiniz. Mozart’ın doğduğu, büyüdüğü evi görebilir, kendisi ile ilgili müzeleri gezebilir, ...
%d bloggers like this: