Gurme Restoran: Vestibül, Burgtheater Viyana

2

Haftasonumu geçirmek için Graz’ dan Viyana’ ya geldim, hem değişiklik hemde en yakın arkadaşımla zaman geçirmek! Yeni haftaya bomba gibi başlamak için harika formül. Birde güzel tatlar, yeni yerler keşfettim mi… Kız mutlu :)

Yeni yerlerde yemek yemeyi seviyorum. Ama sıradan böyle tabağımı tıka basa dolduran, sırf popüler diye tıklım tıklım olan ama aslında o kadar kişiye hizmet edemeyecek kapasitedeki restoranların daha çok daha çok demesinden dolayı aldığım yarım yamalak hizmetlerden, sonra da ödediğim ücretten hiç hoşnut olmuyorum.
Biraz daha pahalıya giderim ama ne lezzetten, ne servisten ne de güler yüzden eksik kalırım. Tabii her restoran bunları sağlayacak diye birşey yok. Önemli olan sıcak, keyifli insanların aşkla işlettiği (ki bu restoran da aile restoraniymis) restoranları bulmakta.
Michelin ‘Best Value’ restoranları bize bu konuda inanılmaz yardım ediyor. Hem fiyatları uçuk kaçık olmuyor hem samimiyetin hakim olduğu, ‘cozy’ atmosfere sahip oluyorlar hem de sundukları lezzet ve servisin kalitesine bayılıyorum!

Yolda gelirken Michelin Guide’ ı güzelcene karıştırdım. Vestibül adlı restoran gözüme çarptı. Burgtheater’ ın içinde, Rathaus’ un tam karşısında, bir diğer kaynak kitabımız olan Gault& Millau’ dan da 16 puan almış daha ne olsun, tarih, Viyana, lezzet diye düşündükten sonra seçim tamam.

Tren sonrası küçük bir metro yolculuğundan sonra Burgtheater’ dayız. Biz bu restoranı daha önce nasıl farketmemişiz ki!! Restorana yaklaştık o da ne! gece kıyafetli smokinli çiftler, tek başlarına veya çift arkadaşlarıyla yemek yiyorlar! Vallahi geri geri kaçtık. Ee ben yoldan gelmişim, üstümüzde kot pantolon bir bize bak bir onlara! Rezillik. Ama o kadar da geldik!! Neyse karar verdik girelim bir bakalım en azından neymiş burası öğrenelim de bi daha bizde gece kıyafetimizi giyer geliriz dedik. Kapıdan girince şöyle içeriye hızlıca bir göz attım. Oh neyse normal giyimli insanlar var! Montlarımızı verdik yerimize oturduk. Merak merak! ‘ kızım demek şık davetler olcaksa yemek burda yenirmiş, ee bu kadar şık bir burası mı var? Başka bir alternatif yok mu?’ Gibi konuşmalar masamızdaki ilk 20 dakkayı kapladı. Sonra dayanamadım sordum. ‘ biz böyle geldik ama ayıp mı ettik, nedir işin raconu;) ‘ yok dedi garson bugün balo var, bir grup insan balo öncesi restoranımızda yemek istedi ondan yani yoksa hergün böyle misafirlerimiz olmuyor!’ Koca bir ohh çektim ya bi ben bilirim yoksa rezillik :))

Neyse efendim iyiki sordum asıl rezillik bir daha gelirsek şıkısık şıkıdık içeri girsek olurdu :)))

Gelelim neler yediğimize,

İkimizinde tercihimizi balıktan yana kullandık. ( Rollmops of Char
with peppered Cabbage (özlem) & Filet of Brook Trout
Roasted and served in Matjes Style) Hafif çok lezzetli bir yemekti! İkisini de tattım benimki daha hoşuma gitti :) , daha yağlı, daha sulu ve az biraz somon füme tadındaydı. Zaten bu balık somongillerdenmiş…

Şarap olarak tercihimiz beyazdan yana oldu.

Şöyle ki ben, Avusturya’ nın Südsteiermark bölgesi,kitzeck im Sausal’ dan:
WOHLMUTH, Sauvignın Blanc, Hochsteinriegl 2012

Özlem ise, Avusturya’ nın en iyi şarap üreticilerinin olduğu Kamptal, Langenlois bölgesinin en iyi şarapçılarından (hatta en iyi şarapçısı demek hiç yanlış olmaz)
BRÜNDELMAYER’in Grüner Veltliner (Burgtheater Füllung) 2012′ yi tercih etti.

Yemek sonrası 5 çeşit dondurmalı bir pasta yedik. Menüde olmayan o güne özel bir pastaymış. Çok çok iyiydi. Hatta sanırım şu ana kadar yediğim en iyi dondurmalı pastaydı.

Vestibül supernicevisit

Viyana’ da böyle bir restoran arayanlardansanız şiddetle tavsiye ederim :)

Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

2 yorum

yeni yorum yazın

Loipersdorf Therme

Therme Loipersdorf, Steiermark, Avusturya

Yorgun bir dönemden sonra haftasonumuzu dinlenip rahatlanabileceğimiz bir yerde geçirmek istedik. Ancak zaman kısıtlı olduğundan gideceğimiz yer yakın olmalıydı. Bu nedenle arabayla maximum 3 saat ...
%d bloggers like this: