Grand Ferdinand Hotel Restaurant: Viyana’ da Anneannelerin Tariflerinden Oluşturulmuş Bir Menü

0
image_4631

Viyana’ da, Avusturya’ nın geleneksel yemeklerin yapıldığı bir restoran öğrendim. Grand Ferdinand Hotel Restaurant.

Geçtiğimiz aylarda açılan Grand Ferdinand Hotel‘in restoranında geleneksel Avusturya yemekleri yapılıyor.

Viyana Turizm Ofisinin daveti üzerine Grand Ferdinand Hotel’in Restoranında yemeğe gittim. Çok şık bir ortam. İçeri girer girmez güzel olduğunu düşünüyorum. Yemekleri tattıktan sonra da yanılmadığımı anlıyorum. Hepsi çok başarılıydı.

Menüdeki yemekler anneannelerinin babaannelerinin zamanındanmış. Annelerinin bile artık bu yemekeleri evlerinde pişirmediklerini söylüyorlar. Viyana Turizm Ofisinin müdürü ile hoş bir sohbet eşliğinde başlıyoruz tadıma.

grand-ferdinand-hotel-restaurant (2)

Önden “Aperol Spritz” ve “Hugo” söylüyoruz. Aperol turuncu renkte bir içecek. İçerisine prosecco (bir nevi gazlı beyaz şarap) koyulduğunda “Aperol Spritz” adını alıyor. Avusturya’ nın neredeyse milli içkisi olmak üzere. 

Hugo ise yine Processo ‘ nun lime suyu, şurup ve soda ile hazırlanmasından oluşan bir kokteyl. Hugo’ da Avusturya’da yaklaşık 2-3 senedir çok popüler.

İkisi de şahane. Avusturya’ ya geldiğinizde denemenizi tavsiye ederim. Hafif ve yemek öncesi güzel bir başlangıç.

Ardından sıcacık ekmek ve tuzlu kremamsı tereyağı geliyor. İşte bir restoranın iyi olabileceğini gösterebilecek bir nokta. İyi ekmek ve iyi tereyağı.

Ana yemeğe geçmeden başlangıç olarak (çok geleneksel olmayan) füme somon söylüyorum.

grand-ferdinand-hotel

Ana yemek olarak ise “Minced meat fritters à la Metternich” ve “Styrian chicken à la Bresse” söylüyoruz.

Minced meat fritters à la Metternich etli, ıspanaklı bir yemek üzerinde yumurta, muhteşem bir tat. Giderseniz denemelisiniz. Styrian chicken à la Bresse, Graz’ın da içinde bulunduğu eyalet olan Styria ‘ nın tavuk yemeği. Bize değişik gelmedi çünkü, klasik anne tavuğu. :) Ama tabii farklılıktan yana değilseniz muhteşem bir tercih olabilir.

 

grand-ferdinand-hotel-restaurant

Bu arada tabaklar, bardaklar, herşey… seçilen herşey çok ince düşünülerek karar verilmiş. Viyana’ nın tarihini, güzelliğini restorana taşımışlar. 

Ve geliyoruz en can alıcı noktaya: TATLI

Tatlı olarak ApfelStrudel söylüyorum. ApfelSturdel i soğuk veya sıcak olarak söyleyebilirsiniz. Ancak makbul olan sıcak ve üzerine vanilya kremasının dökülmesidir. :)

 

Ayrıca denememiz için birkaç sorbe servis ettiler. Mor olan dillere destan Kraliçe Elisabeth Sisi’ nin en sevdiği sorbeymiş. Tarifi ise gizli:)

grand-ferdinand-hotel

Viyana’ da güzel restoranlar arasına bir tane daha eklendi. Grand Ferdinand Hotel Restoranı çok başarılıydı. Viyana’ da güzel bir akşam yemeği için, tercih edebilirsiniz. Fiyatları hizmet, kalite ve lezzet düşünüldüğünde gayet normal.

Restoran’ da geleneklerin korunmaya çalışılması ise gerçekten takdire şayan. 

 

Görüşmek üzere

supernicevisit.

Yazar hakkında

yorum yok

Sturm “genç şarap” nedir?

‘Sturm’ ‘genç şarap’ hiç denediniz mi? Ben ilk defa geçtiğimiz senelerde Graz’da bulunan Italyan restoranı La Enoteca‘ da denedim. Restorana gittiğimizde arkadaşlarımız gelmiş, sevgili Karine kendine bir bardak ...
%d bloggers like this: