Gmunden, Yukarı Avusturya

0
image_1344

Gmunden şehri Traun gölü çevresinde bulunan mini minicik bir şehir. Sadece 13 bin nüfusa sahip, şaşırttı mı? Şahsen hayır :) Avusturya böle işte minicik minicik şehircikler ve yeşil yeşil yeşil & Heidi’ ler…Şubat' ta Gmunden

Dönelim Gmunden’e. Daha önceki yazımda bassettiğim gibi, Avusturya göller bölgesinde bulunan bir göl de Traunsee. Gmunden şehri bu gölün çevresine konumlanmış. Traunsee’ ye kuğulu göl de deniyor. Bir sürü kuğu var bu gölde. Biz oradayken  kuğuların yanında ördekler, güvercinlerde vardı. Hepsi yanyana… Acıkmışlardı besbelli, yanımızdaki yiyecekleri verdik bizde onlara.

GmundenGmunden

Otel olarak Kuğulu otel’i seçtik. Seehotel Schwan. Şansımıza en güzel odalardan birini verdiler. Göl manzaralı harika bir odaydı. Odamıza gelirgelmez, balkona çıkıp gölün muhteşem manzarasının tadını çıkardık. Hava çok soğuktu tabii uzun sürmedi bu keyif ama değdi doğrusu. Hele ki gölün ortasındaki yapı bir harika görünüyordu.

Odamızdan Gmunden

Evet gölün ortasında bir minik bir şato var burada. Schloss Ort. Gmunden’i Gmunden yapan bir yapı. Burada evlenebilirsiniz :) Burada evlenmeye niyetiniz varsa benden size küçük bir tavsiye, 2 sene öncesinden gününüzü ayırttırın. Zira yer bulmak hiç kolay değil. Avusturya’ nın en popülerlerinden..

Schloss Ort, Gmunden

Schloss Ort

Gmunden_şubat 2013 (4)

Gmunden’ de kısa bir şehir turu yapabilirsiniz. Hemen Gmunden’ den aldığım haritayı sizlerle paylaşmak isterim.

Gmunden gezi haritası

Gmunden gezi haritası

Gmunden

Eski şehir merkezinin dışına çıktığımızda ise, yeni yapılan  ‘yazlık’ villaları görmek beni çok şaşırttı. Öğrendim ki yazın Gmunden çok hareketli oluyormuş. Özellikle su sporları yapanlar Gmunden’i tercih ediyorlarmış. Kışın ise daha sakin. Ancak çevre şehirler arasında ise en hareketlisi. Özellikle partileri ile ün salmış bir şehir burası. Biz oradayken, kıyafat balosu vardı. Balo bittikten sonra herkes kıyafetleri ile şehre dağıldı. Biz de bu sırada Seehotel Schwan’ın tam karşısındasındaki ‘am Graben’ sokağında bulunan Hacklwirt‘ te yemek yiyorduk. Bir anda 2 tane canavar gürültü yapa yapa, zincirlerini yere çarpa çarpa içeri girdiler. Taşkınlık yaptılar yaptılar, keyfimize keyif kattılar ve gittiler.

Hacklwirt, Gmunden’in en güzel restoranlarından bir tanesi. Ayrıca bu restoran şarapları ile ön plana çıkıyor. Dünya şarapları dışında kendi ev şaraplarıda var. Gayet güzeldi.

Gmunden_şubat 2013 (49)

Sabah Seehotel Schwan’da güzelcene kahvaltımızı ettikten sonra (oldukça güzel kahvaltısı var) , şehri bir daha gezip yola çıktık.

Benim gözümden Gmunden böyle, yeni yazılarımda görüşmek üzere,

supernicevisit.

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: