Futbol ile tanınan şehir Krasnodar

0
image_4569

Futbolla tanınan şehir Krasnodar

Bir şehri ünlü kılan pek çok etken vardır. Tarihi eserleri, doğal güzellikleri. Evet ama bunlar için yüzyıllar gerekir, hatta şanslıysa o kent, doğal güzelliklere sahip olabilir. Ancak kısa sürede bir şehri uluslararası arenada tanıtacak en büyük güç ise spordur. Birkaç yıl öncesine kadar adınızı sanını duymadığımız hatta yeni kurulmuş bir kulüp olan Krasnodar takımı, çoktan kendiyle aynı ismi taşıyan şehriyle birlikte konuşulmaya başlandı bile.

 

Spor ve sanat

Yüz yılı aşkın tarihine rağmen Avrupa kupalarında bir türlü yüzümüzü güldüremeyen futbol kulüplerimizin aksine, henüz 2008 yılında kurulan Krasnodar Kulübü, UEFA Kupası’nda son 32 takım arasına girdi. Kuzey Kafkasya’ya bağlı Krasnodar Kray’ın yönetim merkezi olan bu şehri merak ettim doğrusu.

 

Tarihsel bağlarımız var

Aslında Krasnodar’la tarihsel bağlarımız var. Çeçenler, Ahıska Türkleri, Kazaklar ve Tatarlar gibi Türkiye’yle bağları olan pek çok etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu’na bağlı bir şehir. Bu yüzdendir ki Türkiye’den düzenli uçak seferlerine başlanmış. Kuban ırmağı kenarına inşa edilmiş bu kentte, kendi adıyla bir futbol kulübü kurulmuş ve bu takım kısa sürede büyük başarılar elde etmiş.

 

8 yıl önce kurulan takımıyla UEFA’da

Çok değil sadece 8 yıl önce kurulan Krasnodar, kısa sürede Rusya Premier Ligi’ne yükselmiş ve oradan da UEFA Kupası’na. İlk kez geçtiğimiz yıl katıldığı UEFA Kupası’nda grubunu 3. sırada tamamlarken, bu yıl 13 puanla birinci sırada bitirmiş. Yani bu kadar kısa sürede büyük bir başarı yakalamış. Bu başarıyı pek tabi takıma büyük para kaynağı aktaran doğalgaz milyarderi Alexander Nikolayevich Tkachyov’a borçlu sanırım. Kafkasya’nın bu pek çok ulusu barındıran şehri şimdilerde futbolla adından sıkça söz ettiriyor.

 

Darısı başımıza

Oldukça yeşil bir kent. Düzenli bir yerleşimi var. 700 bini aşkın nüfusu pek çok etnik grupları barındırsa da Ruz Kazakları şehrin hakimi gibi. Müzeleri, su parkları, tiyatrolarıyla bir anlamda da sanat şehri diyebiliriz. Spor ve sanat işte böylesine küçük şehirleri bile tanıtmaya yetiyor. Darısı bizim kulüplerimizin başına. Krasnodar uçak bileti fiyatları sayfasından 3 ay sonrasına bakarak gidiş-dönüş bilet fiyatlarının ortalama 500 -750 Tl arasında olduğunu görüyoruz.

Yazar hakkında

yorum yok

Tatilgo ile En Uygun Tatiller Sizi Bekliyor

  İster sıcak şehirlerde denizin ve kumun tadını çıkararak tatil planlayın isterseniz kayak takımınızı alarak dağlara tepelere çıkın. Siz hangisini seviyorsunuz bilmiyoruz ancak Tatilgo size ...
%d bloggers like this: