Fas

Fes’ in eski şehri: Fes El Bali

0
image_3245

fes el bali

 

Eski şehrin ahşap çatısının altındaki karmaşa, gürültü, kediler, tavuklar, sebzeler baharat kokuları, başka türlü türlü ağır kokular, satıcılar, dua edenler, eşşek sırtında gezenler… Ezan sesi… hepsi beraber çok değişik bir atmosfer yaratıyor.

Fes El Bali, Unesco koruması altında. Dünya’ nın en geniş yaya bölgesi kabul edilen bu alan ayrıca Dünya’ nın en eski Üniversitesine de ev sahipliği yapıyor.

Bab Al Jeloud_ Mavi Kapıdan Fes El Bali’ ye giriş:

 

 

Fes El Bali yani eski şehrin içine birçok islami motiflerle süslenmiş kapıdan girebilirsiniz ancak en güzeli ve en yoğun kullanılanı Bab Al Jeloud dan başlamak en iyisi! Bu cami mavi kapı olarakta anılıyor.

Fas’ ta taksiler inanılmaz ucuz olduğundan, (ayrıca toplu taşıma mantığı henüz yok ve gerçekten ucuz şöyle söyliyeyim yaklaşık 5km 1 euro tutuyor.) sizin de Taksi kullanacağınızı varsayıyorum. Taksici sizi kapının önünde bırakıverir ve maceranıza başlarsınız.

Hazır olun karmaşaya!
Burası günlük hayatın geçtiği yer. Çok az turist var. Herşey çok doğal.
Allahım yok yok. Minicik ahşap kapılı dükkanlarda herşey sayılıyor. Bakıyorsunuz bir dükkan baharat yanındaki ekmek, öbür yanındaki halı. Bir diğer tarafa kafanızı çeviriyorsunuz tavuklar. Hangisini beğendim ha bu mu? Kafasından tutuyor Allahü Ekber. 4 kilo geldi diyip eline veriveriyor. Bir diğer yanda et satılıyor. Açıkta. Koktukça kokuyor. Sinekler vızır vızır.

Kediler dilenci pozunda oturuyor. Bir değil iki değil kaç kere karşılaştık. İnanılmaz bişey. Bir anda eşek önünüzü kesiyor yüklemişler sırtına kimbilir nereye yolculuk?

Daracık labirent gibi sokaklar. Bul bulabilirsen nerede olduğunu.

Durum bu! Neredeyim diye düşünmemenizi tavsiye ederim. Zaten harita pek işe yaramıyor iç içe karmakarışık sokaklar. Ana yol var ama kendini pek belli etmiyor.

En güzeli kaybolmak. Tabii bilinmezliğe değil!

fes dilenci kediler

IMG_2679

Fes El Bali’ de yolunuzu bulmanızı sağlıyacak birkaç ip ucu:

  1. Duvarlarda tabelalar var. Eski şehirde bulunan temel noktaları gösteriyorlar. Mesela meydanları, camileri, veya üniversiteyi kolaylıkla bulabilirsiniz.
  2. Yolunuzu bulmanın en kolay yolu ise, Medina’ nın şeklinin kase şeklinde olduğunu anlamak.
  3. Bab Al Jeloud girdikten sonra hafif yokuş aşağıya iniyorsunuz. Dolayısıyla  dışarı çıkmak için yokuş yukarı çıkmanız lazım.

Nerede kalmıştık… Gezmek zor. Allahtan turistlere hiç zorluk çıkarmıyorlar. Yada bişey satmaya çalışmıyorlar. Duyduğuma göre sivil polis geziyormuş çarşıda. Korkuyorlarmış. Zaten turistlere birşeyler satmak için değilki bu pazar. Gündelik yaşamın ta kendisi. Tabii birkaç dükkan var hasır çanta, cellabe satan…

supernicevisit

Fes sokaklarında ben

 

Sokaktan yemek yemek:

Yani ben cesaret edemedim siz eder misiniz bilemem. Marakeş’ te ben de yedim sokaktan hemde büyük bir keyifle! ancak Fes öyle rahat değil.  Sokakta çeşitli yiyecekler var denemek serbest. :P Duyduğuma göre Bab Al Jeloud (mavi kapının) çevresindeki yemekler biraz daha iyiymiş. Bu arada otobüs garından pet şişe ile su almıştım.Iyiki almışım. Yoksa tamamen susuz kalırmışım. Malesef kaldığımız yerde kapalı su yoktu. Sokakta ise doldurulmuş şişelerde su satılıyordu. Pek cesaret etmelik değildi :)

fes acik yemek

 

fes açık su

Rehber çocuklar:

Siz Fes’şn eski şehrinde neredeyim acaba diye düşünürken rehber çocuklar etrafınızı saracaklar. Güzel konuştukları İngilizce ve Fransızcaları ile sizlere yol göstermek isteyecekler. Eğer gerçekten kaybolduğunuzu hissediyorsanız neden olmasın. Birkaç yerel bilgi her zaman iyidir. :) 1€ bahşiş Fas için gerçekten güzel bir ücret.

fes çocukları

Fes El Bali’ de başka başka derseniz: 

Eski şehir içerisinde görmeniz gereken birkaç Cami, dünyanın en eski üniversitesi olan Qaraouyine ve birkaç minik müze ve tabiki deri tabakhanesi bulunuyor. Bunları bir sonraki yazımda anlatacağım. Bu yazım sadece gündelik hayattan küçük notlar olarak kalsın.

 

http://www.plumsiena.com/2012/06/skins.html

Bu şehir cidden görülmeli! Gerçek Fes nasıl anlaşılmalı. Gerçek diyorum, çünkü yerlisine göre de Fes gerçek Fas’ ı en güzel sergileyen şehirmiş.

Ben Fes’ i gezerken gerçekten çok zorlandım iyiki bu şehirde bir gece kalmışız bir gün daha zor kalırdım diyorum ama İYİKİ GİTMİŞİZ! FES GÖRÜLMEDEN FAS GERÇEKTEN ANLAŞILMAZ. 

Görüşmek üzere,
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

1,5 günde dolu dolu Viyana!

Viyana gezilecek yerler & Viyana detaylı gezi rehberi Geçen sene annemler (annemin arkadaşı ve 12 yaşındaki kızı ile beraber) 6 günde 4 şehir gezmeye karar ...
%d bloggers like this: