Almanya gezilecek yerler * Kuzey Denizi * Cuxhaven

0
image_5345

Kuzey denizi gelgit etkisiyle çekilmişken, Cuxhaven‘ da kumların üzerinde minik bir yürüyüşe ne dersiniz? Ya da ıslak kumların yansıması ile gözleriniz parıldarken (keyiften de olabilir=) ) at binmek ister misiniz? Peki doyasıya balık yemek? O zaman Cuxhaven gezisi tam size göre…

Almanya’ nın kuzey bölgesine seyahat ediyorsanız,  Kuzey Denizi kıyılarını da programınıza katabilirsiniz. Bu bölgede şaşırtacak güzellikte birçok ada ve şehircik bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Cuxhaven.

Cuxhaven, Almanya’ nın Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan bir sayfiye şehri. Bakmayın öyle şehircik diye adlandırdığıma, minik olmasına rağmen yılda 3 milyon turisti ağırlıyor. Bu rakamlar, burayı Almanya’ nın en çok turist ağırlayan kıyı şehirlerinden biri yapıyor.

Cuxhaven büyük bir yer değil, hareketli hiç değil. Burası kafa dinlemek ve güzel güzel balık yemek için muhteşem! Plajlar ise keyifli. Ayrıca buradaki plajlar da dahil olmak üzere, Hollanda’ dan Danimarka’ ya kadar uzanan kıyı şeridi 2009′ dan beri UNESCO tarafından korunmaktadır. Bu bölge Wattenmeer olarak adlandırılır ve yaklaşık 500 km’lik bir sahili kapsar.

cuxhaven gezisi

Cuxhaven’ da görülecek yerler:

Plajlar:

Cuxhaven ‘ da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı plajlar alır.  Cuxhaven’ da alabildiğine kumsal plajlar var. Denize girebilmek için, havanın biraz daha ılık olduğu günlere denk gelmek ve gelgit zamanını takip etmek gerekiyor. Ancak plajların tadını yılın her mevsimi çıkarabilirsiniz. Hava sıcak bile olsa rüzgarlı olabiliyor. Bu nedenle plajda rahat rahat oturmak için çözüm süper: Strandkorb :) Türkçesi ile  Plaj Kovası. Kelimenin tam anlamı ile kovanın içine geçip oturup sahilin tadını çıkarabilirsiniz…

Rüzgarlı günde plajın tadını çıkarmak için plaj kovaları _ cuxhaven strandkorb

Bunun dışında tabii ki gelgit zamanı kumların üzerinde yürüyüş yapmak sanıyorum ki Cuxhaven ‘ da yapılacak en romantik ve en dinlendirici aktivite.

 

 

Alte Liebe:

Cuxhaven limanı girişinde bulunan eski gözlem kulesi ve platformu. Kuzey Denizi’nden geçen gemileri izlemek için muhteşem bir yer. Siz gemileri izlerken bir yandan da hoperlörden hangi geminin geçtiğini ve özelliklerini dinleyebilirsiniz.

Balık Hali: Cuxhaven Fischmarkt

Kuzey Denizine balık ve kabuklu deniz ürünelerinin cenneti diyebiliriz. Özellikle somon sevenlerdenseniz, burası sizin için cennetten bir köşe. Cuxhaven ‘ da limanda bulunan balık haline gitmeli, sıra sıra dizilmiş balık restoranlarının birinde doyasıya balık yemeli. Biz restoranlar arasından gözümüze güzel gözükene girdik açıkçası. İnanıyoruz ki hepsi birbirinden güzeldir. Bu arada  burası Hamburg’taki balık halinden daha büyükmüş.

Neden Cuxhaven’ a gidilmeli? Cuxhaven’ a gitmek için nedenler…

  • Kuzey Denizi’ nde gerçekleşen gelgit zamanı kumların üzerinde yürüyüş yapmak için. Yazın, denize girmek ve dinlenmek için.
  • Kuzey Denizi’nden geçen gemileri izlemek için tarihi gözlem kulesine gitmek için: Alte Liebe
  • Taze taze kuzey denizi balıklarının tadını çıkarmak için. Özellikle somon sevenler için cennet bir yer.

 

Yeni yazılarda görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: