Beyaz Bir Yılbaşı Tatili

0
image_4275

Yılbaşı planları yapmaya başladınız mı?

Evet, düşünceler başladı…  Şahsen ben bu yılbaşı için planlarımı yapmaya başladım. O geceyi hayal ettiğinizde, çoğumuz gibi sizin de aklınıza, karlar altında bembeyaz bir gece, insanların sıcak şaraplarını yudumlayıp, birbirlerine sarılıp kutladıkları yılbaşı günü gelmiyor mu?

İşte bu masal gibi bembeyaz yılbaşı geçirebileceğiniz birkaç şehir önerisi: 

 

Helsinki, Finland

Finlandiya’ nın başkenti Helsinki, mimarisi ve karlar altında bir yılbaşı gecesi ile eminim sizi de büyüleyecektir. Hani olurda kar yağmaz ise, yerel bir uçak ile çok ucuza Finlandiya’ nın başka bir şehrine geçebilir ve ya Estonya’ nın başkenti Tallinn’ e günübirlik bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

helsinki-christmas

(photocredit)

Tallinn, Estonya

Tallinn, küçük ama çok keyifli bir şehir. Yılbaşında karlar altında olması ise büyük olasılık. Bu sene haftasonu ile birleşecek yılbaşı tatili için çok güzel bir seçenek olabilir. Tallinn’ den bir de Helsinki’ ye geçerseniz, çok cici bir yılbaşı geçirebileceğinize inanıyorum.  Aa bir de Tallinn’ de bulunan çikolatacılardan bol bol çikolata yemeği ihmal etmeyin. :)

 

Tallinn-Estonya

(photocredit)

Oslo, Norveç

Güzel yemekleri, sade ve şık tasarımları ile, hem bembeyaz bir yılbaşı geçirebileceğiniz, hem de bol bol dinlenebileceğiniz bir şehir. İskandinavya’ da yılbaşında kar olmama ihtimalini düşünemiyorum bile!

Salzburg, Austria

Avusturya’ da yılbaşı güzel bir tercih olabilir. Tatilinizde hem Salzburg şehir merkezini gezip, masalsı şehrin keyfini çıkarabilir, hem de şehir merkezinden 40-50 daklika uzaklıkta bulunan kayak merkezlerine gidip Avusturya Alplerinde kayak yapmanın keyfine varabilirsiniz.

salzburg- avusturya

(photocredit)

St Petersburg, Rusya

Eğer Rusya’nın soğuğuna aldırış etmem derseniz, bana kalırsa yılbaşını geçirmek için en güzel seçimlerden biri St. Petersburg’ a gitmek olacaktır. Yılbaşında bembeyaz olan bu güzel şehir, tarihi, kaliteli barları/ restoranları ve  hoş sohbetli insanları ile birleşince, bu özel gün için muhteşem bir adres oluyor.

Unutmamak gerekir ki, St. Petersburg’ ta yılbaşı 7 Ocak’ ta kutlanıyor.  Fena mı? 1 yılda 2 tane yılbaşı kutlamak fena fikir olmasa gerek. :)

st-petersburg-yılbaşı

(photocredit)

Prag, Çek Cumburiyeti

Beyaz bir yılbaşı geçirmek için bir başka adres ise Prag olabilir. Prag hem çok güzel, hem çok keyifli bir şehir. Haftasonu ile birleşen Yılbaşı tatili için ise muhteşem bir seçenek. Kar yağması yukarda bahsettiğim Kuzey ülkelerinden daha az ancak, Türkiye’ ye daha yakın… Zamanınız kısıtlı ise daha iyi bir seçeek olabilir.

Prag

(photocredit)

 

St. Moritz, İsviçre

O hani hayalimizdeki bembeyaz, ışıltılı yılbaşı gecesi var ya, işte o imgeye en uygun yer bence St. Moritz olacaktır. Fiyatların yıl içi ortalamasının 2-3 katı olacağını da hesaba katarak tatilinizi düşünmekte fayda var. Ama yine’ de bu şehir hayalinizdeki romantik  bembeyaz yılbaşı geceleri için çok doğru bir tercih olacaktır.

st-moritz

(photocredit)

 

Görüşmek üzere

Yazar hakkında

yorum yok

Bologna! la grassa, la dotta, la rossa!

  la grassa, la dotta, la rossa! Bologna! şişman, bilgili, kırmızı.Şişman, şehrin gastronomik zenginliğinden, dolayısıyla da İtalya’ nın yemek başkenti olmasından; bilgili, 1088 yılında kurulmuş ...
%d bloggers like this: