Bangkok Sokak Yemekleri * Bangkok yemek

0
image_4445

Bangkok sokak yemekleri…

Bangkok’a gidenlere Bangkok’ ta neler yapılır? diye sorduğunuzda şüphesiz aklına gelen 1. veya 2. şey: Bangkok’ ta sokak yemeklerinden bol bol ye… Hatta benim için de şundan bundan ye olur. :) Bangkok sokak yemekleri öyle güzel ki… İnanın şu an yazarken bile azım sulanıyor. Hem çok lezzetli, hem de bir o kadar ekonomik. Mesela ahtopot ızgara 2$ civarı, noodle çorbası 1.5$. Nar suyu 1$ gibi…

bangkok sokak meyve

bangkok sokak yemekleri (3)

 

Tatlı bir durum… Şöyle bir düşünün, minik el arabaları, koymuşlar üstüne ocaklarını, getirmişler bahçede yetişenleri ve ya pazardan aldıklarını… Bir yandan pişiren, bir yandan da müşterilerine laf yetiştiren satıcılar…

 

Tabii şimdi merak ediyorsunuzdur…

Bangkok’ ta sokakta neler yenir? ve Bangkok’ ta en iyi sokak yemekleri nerede yenir?

 

  • Öncelikle hislerinize güvenin! Kokusu, görünüşüne güvendiklerinizden korkmayın. Yemekler önünüzde pişiyor… İçinize sinenin tadına bakmaktan çekinmeyin.
  • Yerellerin bol bulunduğu bölgelerde yemek yiyin. Thailandlılar işini bilir… :)

Bangkok’ ta en iyi sokak yemekleri genellikle Bangkok’ un Çin Mahallesinde, Bangkok’un en hareketli caddelerinden biri olan Khao San Roadüzerinde, ve Bangkok’un en şık bölgelerinden biri olan Sukhumvit Soi 23- 24 bölgelerinde bulunur.

Yukarda 3 bölgeden bahsetmiş olsam da siz yine canınızın çektiği, içinize sinen heryerde yemeyi ihmal etmeyin. 

Bangkok sokak yemekleri nelerdir? Bangkok’ ta sokakta gezerken…

  • Bol bol meyve suyu içip, meyve yiyin.

Nar, Portakal, değişik çeşitli meyvelerin sularından için. Tropikal meyvelerin tadına bakın. Allahım neler neler var. Hiçbirini kaçırmayın.

Kendinize dev bir Hindistan Cevizi alın. Sokak satıcısı, önünüzde kocaman bıçağı ile Hindistan cevizinin üzerinde küçük bir kare kapak açacaktır. Bir de pipet ve plastik kaşıt verdi mi tamam! İç iç bitmiyor. İçi taptaze, bembeyaz oluyor. şahane! ve Sadece 1.2 $.

bangkok sokak lezzetleri (1)

  • Deniz ürünlerini kaçırmayın!

Yok yok! Ahtopot, midye, kocaman kocaman karidesler… Lezzetli hem de çok! Ahtopotu odun ateşinde pişiriyorlar. Herşeyi anlıyorum da acaba nasıl öyle sulu sulu oluyor ahtapot onu anlamıyorum. Okyanus farkı sanırım :)

bangkok sokak lezzetleri (9)

bangkok sokak lezzetleri (5)

  • Thai yemeklerinin tadına bakın.

Çok çeşit Thai yemeği var. Ben meyve ve balıktan pek vakit bulamadım ama tadına baktıklarım güzeldi. (baharat ile aranız iyiyse tabii) Özellikle Çin Mahallesinde yemenizi tavsiye ederim. Çin mahallesi kalabalık oluyor, yereller çok oluyor ve taze oluyor.

bangkok sokak lezzetleri (8)

bangkok sokak lezzetleri (2)

  • Muzlu krep yiyin. :) 

Görürseniz mutlaka tadına bakın. Krep gibi bir şey yapıyorlar. Hamur aslında incecik açıyor. Sacın üzerinde pişiriyor. O pişerken saniyeler içinde 1 adet muzu dilimleyiveriyor ve krebin içine koyup, bohça gibi kapatıyor. Sonra bol tereyağı koyup kızartıyor. Tabağa aldıktan sonra üzerine beyaz çikolata sosu… Ben akşam saatlerinde Khao San Road’ un üzerinde yemiştim. Belki siz de orada denk gelirsiniz.

 

Afiyetler olsun. Giderseniz benim için de yiyin :)

Görüşmek üzere

supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

%d bloggers like this: