Almanya gezi rehberi * Würzburg gezisi * Eibelstadt

0
image_5295

Almanya doğa ve tarihi yönüyle bizlere pek çok güzellik sunmasına rağmen turizm anlamında önyargıların kurbanı olan ülkelerin muhtemelen başında gelmektedir.

Bilinenin aksine Almanya seyahat severlere beklediklerinden çok daha fazlasını sunuyor. Yakın zamanda Almanya’nın Bavyera eyaletinin kuzeydoğu kısmını oluşturan Aşağı Frankonya (alm. Unterfranken) bölgesinin en büyük şehri olan Würzburg ve çevresini görme şansı yakaladığım gezimde bu hissiyatım perçinlendi.

Würzburg gezisi sırasında anladık ki, bu civarlar bizce kesinlikle ALMANYA’ NIN SAKLI GÜZELLİĞİ! (Bu bölge aynı zamanda Almanya’ daki Romantik  Yol’un başlangıç noktasıdır.) 

Würzburg gezisi esnasında Würzburg ve aynı zamanda çevresindeki şehirleri (mini şehirler) de görme şansı yakaladık. Sizlere, bu bölgeye hayat veren 524 km’lik Main nehrinin tam orta noktasında  (evet, gerçekten de 262. kilometresinde) kurulmuş olan Eibelstadt’tan bahsetmek istiyorum. 

Würzburg ve çevresinin saklı güzelliği: Eibelstadt! 

Eibelstadt Almanya’nın federatif yapısı içerisinde değerlendirildiğinde Bavyera Eyaleti’nın Aşağı Frankonya bölgesinin en büyük şehri olan Würzburg’a bağlı daha küçük bir şehirdir. Şehir derken burada yaklaşık 3.000 kişilik bir nüfustan bahsediyoruz. Fakat civardaki daha küçük yerleşim birimleri olan Frickenhausen, Sommerhausen, Winterhausen gibi alanlar da Eibelstadt’a bağlı.

Eibelstadt Tarihi Surlar

photo

Resmi kayıtlar Eibelstadt isminden ilk kez 787 yılında bahsedildiğini gösteriyor – yani esasında yaklaşık olarak 1200 yıllık bir tarihe sahip Eibelstadt. Bu mikro ölçekteki Bavyera şehri sizi en başta günümüzde hala büyük ölçüde korunmuş olan minik surlarıyla şaşırtabilir. Surlar zamanın şartlarından doğan tipik ortaçağ mimarisini yansıtırken şehrin atmosferine de çok hoş bir katkıda bulunuyor. Toplam 14 adet ve çok iyi korunmuş durumda olan kule de bu estetik görüntüyü tamamlayıcı unsurlar olarak göze çarpıyor.

Şehrin tarihi meydanı ve tabii ki tüm “ihtişamıyla” kendini gösteren belediye binasıyla kendinizi etraftaki araçlar olmasa ortaçağda hissedebilirsiniz. Sağlı sollu restoranlar ve kafelerle böyle küçük bir yerleşim biriminden beklenmeyecek çeşitiliği bulmanız da işin güzel yanı. Şehir meydanında Frankonya mutfağından İtalyan mutfağına dek pek çok seçenek mevcut. Main nehri kıyısında ise Michelin Guide’a girmeyi başarmış bir restoran bulmak bile mümkün!

Würzburg ve civarı genel olarak Almanya’nın en katolik bölgelerindem biridir. Şehrin merkezinde bulunan St. Nikolaus Kilisesi ve şehrin yeni yerleşim alanında kalmış olan Kreuzkapelle (Haç Kilisesi) bölgenin Katolik kimliğinin adeta vücut bulmuş halini yansıtmaktadır.

Eibelstadt Meydanı / Marktplatz

Eibelstadt – Almanya’ da Şarapçılık:

Gelelim bu Eibelstadt’ı benim açımdan en özel kılan yönüne: Eibelstadt ve Şarapçılık.

Şehrin yüzölçümünün yaklaşık yüzde 15’ini üzüm bağları oluşturuyor. Zaten Main nehrine paralel uzanan B13 karayolunda ilerlerken göreceğiniz manzara da bunu doğrular nitelikte. Almanya’nın geneline aykırı olarak oldukça engebeli bir araziye sahip olan bölgede üzüm bağları göz alabildiğince her yeri kaplamış durumda:

Rehberli veya rehbersiz olarak yapabileceğiniz bağ gezilerinde Alman disiplini ile Toskana-vari bir doğanın buluşmasıyla ortaya nasıl bir mucize çıkıyor, görünce çok şaşıracaksınız…

Sonbaharda Würzburg gezisi sırasında şarap bağlarının görüntüsü

Eibelstadt’ a ne zaman gidilir? 

Almanya’nın en ılıman iklimli yerlerinden biri olan bölgede Mayıs – Ekim ayları arasında hava genel olarak nispeten güneşli ve rüzgarsız geçiyor. Bölgeyi ziyaret için de en güzel zaman bu aylar arası.

Eibelstadt Konaklama

Eibelstadt için bir gün yeterli olacaktır. Konaklama için 2 adet otel ve pek çok pansiyon mevcut. Öte yandan günlük veya haftalık olarak tipik kırsal Alman mimarisi tarzı evleri de kiralamak mümkün.

Eibelstadt ve Şarap!

Dünyada -bana kalırsa- hak ettiği değeri görmeyen Alman şarapçılığının nadide örneklerini denemek için de bu bölge çok iyi bir başlangıç noktası teşkil ediyor. Zaten Würzburg gezisi yaparken bu bölgedeki yerel şarap üreticilerini ve bağlarını göz önünde bulundurmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Bu konuyla ilgili bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizlere seve seve yardımcı olmak isteriz.

Ne duruyorsunuz, Almanya’ya bambaşka bir açıdan bakmaya hazır mısınız?

Görüşmek üzere
supernicevisit

Yazar hakkında

yorum yok

25 Hour Hotel, Vienna

Bu ne cici bir otel böyle!!! Son zamanlarda okadar çok duydum ki adını,.. Hem çok şeker oluşundan hemde fiyatlarının verdiği hizmete göre uygun oluşundan dolayı ...
%d bloggers like this: